Evropski lideri na samitu Evropske političke zajednice u Tirani

Premijer Albanije Edi Rama dočekuje ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog uoči samita Evropske političke zajednice u Tirani, 16. maja 2025.

Lideri 47 evropskih zemalja i organizacija okupljaju se u petak na jednodnevnom samitu u glavnom gradu Albanije kako bi razgovarali o izazovima bezbjednosti i odbrane širom kontinenta, s ruskom agresijom na Ukrajinu kao glavnom temom na dnevnom redu.

Zemlje Zapadnog Balkana nadaju se da će se na Samitu Evropske političke zajednice razgovarati i o proširenju Evropske unije.

Na samitu, koji se održava pod motom: "Nova Evropa u novom svijetu: Jedinstvo – Saradnja – Zajedničko djelovanje", bit će riječi i o načinima kako unaprijediti konkurentnost Starog kontinenta i kako se nositi s ilegalnim migracijama.

Samit, kojem prisustvuju i lideri Francuske, Njemačke i Velike Britanije, održava se u trenutku kada se očekuje da Ukrajina i Rusija održe prve mirovne pregovore od početka sukoba.

Rat u Ukrajini - glavna tema evropskih lidera u Albaniji

Predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski pridružio se u petak liderima desetina evropskih zemalja i organizacija na jednodnevnom samitu u glavnom gradu Albanije, Tirani, kako bi razgovarali o sigurnosnim i odbrambenim izazovima širom Evrope, pri čemu je ruska invazija na Ukrajinu glavna tačka dnevnog reda.

Uoči samita u Tirani, ruski predsjednik Vladimir Putin odbacio je ponudu Zelenskog za lični susret u Turskoj u cilju postizanja primirja s Moskvom, umjesto toga šaljući delegaciju nižeg ranga.

"Mislim da je Putin napravio grešku što je poslao delegaciju nižeg ranga", rekao je generalni sekretar NATO-a Mark Rutte po dolasku na samit. "Lopta je sada jasno u njegovom dvorištu. On mora djelovati. Mora biti ozbiljan ako zaista želi mir. Zbog toga mislim da je sav pritisak sada na Putinu", dodao je Rutte.

Zelenski nije davao izjave dok je hodao crvenim tepihom uz premijera Albanije Edija Ramu pored okupljenih medija.

Šefica evropske diplomatije Kaja Kallas izjavila je da "Putin igra igre, što pokazuje da nije ozbiljan kada je riječ o miru".

Predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen kazala je da je jasno kako je "predsjednik Zelenski spreman za sastanak, ali to što se predsjednik Putin nije - pojavio pokazuje njegov pravi stav. Zbog toga ćemo pojačati pritisak".

Von der Leyen je najavila da EU priprema novi paket sankcija. Navela je da će mjere biti usmjerene na "flotu iz sjene" starih teretnih brodova koje Rusija koristi kako bi zaobišla međunarodne sankcije, kao i na konzorcijum gasovoda Sjeverni tok. Dodala je da će i ruski finansijski sektor biti meta sankcija.

Izvjestitelji EU već rade na novom paketu sankcija, a ministri vanjskih poslova mogli bi ga odobriti već iduće sedmice.

Italijanska premijerka Giorgia Meloni naglasila je da napori za postizanje sporazuma o Ukrajini moraju biti nastavljeni.

"Mislim da ne smijemo odustati. Moramo insistirati na bezuslovnom primirju i ozbiljnom mirovnom sporazumu koji uključuje sigurnosne garancije za Ukrajinu", rekla je.

Odbijanje direktnog razgovora sa Zelenskim "jasan je dokaz da Putin ne želi ozbiljno mir. On samo odugovlači", rekao je britanski premijer Keir Starmer. "Zbog toga je ovaj dan zaista važna prilika da radimo zajedno s kolegama i osiguramo da smo potpuno ujedinjeni".

Ostale teme o kojima se očekuje da će se razgovarati uključuju sigurnost, demokratiju i migracije.

Za Albaniju, koja se još uvijek bori da iskorijeni dugogodišnji uticaj komunističkog režima i da se pridruži EU, ovo je ključni trenutak.

Prije nego se pridruži EU, Albanija mora da se oslobodi reputacije kao centra za pranje novca za trgovce oružjem i drogom. Politička transparentnost je takođe važna nakon spornih izbora, koje je premijer Edi Rama službeno dobio velikom većinom, ali koje tužilaštvo trenutno istražuju i koje opozicija ne priznaje.

Pročitajte i ovo: Lideri EU mogu 'biti kreativni' po pitanju Ukrajine na samitu u Tirani

Lider opozicije i bivši premijer Sali Berisha (Salji Beriša), najavio je mirne proteste tokom samita u petak.

Stručnjaci smatraju da su Ramini dogovori o prihvatanju migranata iz Italije, povećanju proizvodnje obnovljive energije i otvaranju zemlje za strane investicije – uključujući one zeta američkog predsjednika Donalda Trumpa, Jareda Kushnera – ojačali šanse Albanije za članstvo u EU.

"EU traži jednu priču o uspjehu", ističe Andi Hoxhaj (Hodžaj), stručnjak za Balkan sa lonskonskog King’s Collegea.

"Albanija i Crna Gora bi mogle imati šansu, jer su to vrlo male zemlje koje ne bi imale velik uticaj ni pritisak na EU", dodao je on.

Pročitajte i ovo: Doslednost i poverenje glavni principi u procesu proširenja EU na Zapadni Balkan, ističe Košta

Mnogo toga zavisi od toga koliko same zemlje Balkana žele članstvo u EU.

Hoxhaj tvrdi da je povjerenje u EU u regionu donekle oslabilo, djelimično zbog toga što je proces pristupanja postao previše težak.

Kosovo i Srbija takođe teže članstvu u EU, ali dugotrajni nesporazumi između ovih susjednih zemalja usporili su napredak.

Kosovo je pod sankcijama EU zbog etničkih tenzija na sjeveru zemlje, gdje većinski žive Srbi. U međuvremenu, predsjednik Srbije Aleksandar Vučić ove sedmice učestvovao je na proslavi Dana pobjede u Moskvi, uprkos protivljenju Brisela.

čitajte

Košta u Skoplju: Ne trebate plan B za ulazak u EU, fokusirajte se na plan ACosta u Prištini rekao da za ukidanje mjera EU treba smanjiti tenzijeEU zabrinuta zbog secesionističkih poteza Republike Srpske, poručio Costa u Sarajevu Antonio Košta u Podgorici: 'Crna Gora može postati članica EU do 2028'Jasna osuda ruske invazije i dijalog sa Kosovom ključni za evropski put Srbije, poručio Košta

Zvanično, lideri će održati niz tematskih sastanaka.

Samit je korisniji i kao platforma na kojoj lideri mogu održavati bilateralne sastanke ili razgovore u manjim grupama, kako bi izrazili stavove o ključnim evropskim pitanjima.