Vrijeme kada su Iran i Izrael bili najbolji prijatelji
Iranski diplomata Reza Saffinia salutira izraelskim vojnicima dok ulazi u rezidenciju prvog predsjednika Izraela, Chaima Weizmanna, u blizini Tel Aviva 1950. godine.Godine 1950. Iran je prekinuo s politikom svojih arapskih susjeda tako što je neformalno priznao mladu jevrejsku državu.
David Ben Gurion (lijevo), prvi premijer Izraela, sastaje se s iranskim diplomatom Rezom Saffinijom (u prugastom odijelu) na zabavi koju je 1950. godine organizovala iranska delegacija u Jerusalemu.Odnosi između dvije zemlje postali su toliko bliski da su na kraju uvedeni dnevni letovi između Teherana i Tel Aviva. U tajnosti, Iran i Izrael čak su zajedno radili na razvoju raketnog sistema.
Ukrcavanje muznih krava u teretni avion za Iran na izraelskom aerodromu 1965. godine.Dok je Izrael imao koristi od iranske nafte, Teheran je sticao izraelsko znanje u oblasti poljoprivrede i vojne tehnologije.
Muškarci s Bliskog istoka i iz Afrike slušaju predavanje o poljoprivredi u obrazovnoj ustanovi u Beit Berlu, sjeverno od Tel Aviva, 1971. godine.
Jevrejsko vjenčanje na nepoznatoj lokaciji u Iranu 1950-ih godina. Ceremoniju vodi rabin Shlomo Cohen Tzedek (u sredini desno), glavni rabin u zemlji.Natpis na hebrejskom iza grupe odnosi se na stih iz Biblije: "Tvoja žena će biti kao rodna loza u tvojoj kući; tvoja djeca kao mladice masline oko tvoje trpeze".
Meč hrvača iz Izraela i Irana na VII Maccabiah igrama u Tel Avivu, Izrael, u avgustu 1965. godine. Igre se održavaju svake četiri godine i otvorene su za jevrejske sportiste iz cijelog svijeta.Jevreji su prisutni u Iranu milenijima. Tokom 1970-ih, u zemlji je živjelo skoro 100.000 Jevreja. Do 2012. godine, ostalo ih je samo 8.756.
Fotografija koju je načinio izraelski fotograf Benno Rothenberg prikazuje njegovog kolegu kako prilazi ruševinama Perzepolisa, drevne prijestonice Perzijskog Carstva, 1968. godine.
Iranski tanker s gorivom stiže u izraelsku luku 1975. godine.Nakon Šestodnevnog rata 1967. godine, arapsko neprijateljstvo prema Izraelu i njegovim saveznicima dovelo je do međunarodne naftne krize. Iranska nafta tada je predstavljala spas za Izrael.
Izraelski putnik (lijevo) nazdravlja s radnicima u blizini rijeke Shatt al-Arab u zapadnom Iranu 1950-ih godina.Izraelci koji su živjeli u Iranu prije revolucije 1979. prisjećaju se da nisu pokazivali interesovanje za represije koje je šah provodio nad vlastitim narodom.
"Oni se nisu žalili, a mi se nismo miješali", prisjetio se jedan Izraelac u filmu o periodu prije revolucije. "Nismo slijepi, znali smo u kakvoj realnosti živimo, ali to se nas nije ticalo", dodao je.
Fotografija koju je načinio izraelski fotograf Benno Rothenberg prikazuje neidentifikovane arheologe na radu u iranskoj pokrajini Gilan 1968. godine.
Izložba iranskih publikacija na sajmu knjiga u Jerusalemu 1963. godine.
Iranski šahovski tim (lijevo) igra protiv svojih američkih kolega na Svjetskoj šahovskoj olimpijadi u Haifi, Izrael, 1976. godine.