Piculin izveštaj o Srbiji prihvaćen u komitetu Evropskog parlamenta

Izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Tonino Picula (arhivska fotografija).

Izveštaj o Srbiji prihvaćen je u sredu u spoljnopolitičkom komitetu Evropskog parlamenta (EP), saopštio je autor izveštaja i izvestilac EP za Srbiju Tonino Picula.

Kako je napisao na svom Iks (X) profilu, izveštaj je prihvaćen sa 55 glasova za, 13 protiv i osam suzdržanih glasova.

"Finalna rasprava i glasovanje o izvješću očekuje se sljedeći mjesec na plenarnom zasjedanju u Strasbourgu", napisao je Picula.

Nacrt izveštaja, koji je Picula predstavio u Evropskom parlamentu 20. februara, odražava izveštaje Evropske komisije o Srbiji za 2023. i 2024. godinu. To je prvi dokument koji obuhvata aktuelna dešavanja u zemlji i proteste koji su usledili nakon pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu kada je život izgubilo 16 osoba.

Picula je prilikom predstavljanja izveštaja ocenio da bez obzira na otvaranja 22 poglavlja i privremenog zatvaranja dva poglavlja u pristupnim pregovorima, Srbija zaostaje u pristupnom procesu u poslednjih par godina.

"Postignut je ograničen ili nikakav opšti napredak u ispunjavanju merila za članstvo u EU u svim pregovaračkim poglavljima. Posebni nedostaci su u kritičnim oblastima kao što su vladavina prava, reforma javne uprave i usklađivanje sa politikama EU", naveo je Picula.

Dodao je takođe da je korupcija "rasprostranjena", da nije postignut nijedan napredak u poglavlju 31 koje se tiče spoljne politike.

Pročitajte i ovo: Picula za vlast u Srbiji nerado viđen gost

Picula je podvukao da je normalizacija odnosa Srbije i Kosova suštinski elemenat za put ka Evropskoj uniji.

"Obe strane moraju izbegavati eskalaciju tenzija i poštovati sve prethodne sporazume postignute preko dijaloga koji olakšava EU. Pored toga, hitna pravda mora biti zadovoljena za počinioce terorističkog napada u Banjskoj 2023. godine, uključujući procesuiranje Milana Radoičića", naveo je Tonino Picula.

Pored toga, nastavak bliskih odnosa Srbije sa Rusijom izaziva zabrinutost zbog njene strateške orijentacije, naveli su poslanici EP i pozvali Evropsku uniju da preispita obim finansijske pomoći Srbiji ako nastavi da podržava antidemokratske ideologije i ne uskladi se sa sankcijama EU i zajedničkom spoljnom i bezbednosnom politikom.

Pozivi za istragu o padu nadstrešnice i upotrebi 'nezakonite tehnologije'

Članovi Odbora za spoljne poslove Evropskog parlamenta pozvali su vlasti u Srbiji da sprovedu transparentnu zvaničnu istragu o urušavanju nadstrešnice na novosadskoj železničkoj stanici i nezavisnu istragu o navodnoj upotrebi "nezakonite tehnologije" na protestu 15 . marta.

Istraga incidenta na masovnom protestu 15. marta jedan je od zahteva i studenata koji blokiraju fakultete u Srbiji.

Dok je više stotina hiljada građana u tišini odavalo počast žrtvama novosadske nesreće, okupljeni koji su se nalazili u Ulici kralja Milana naglo su se razbežali sa kolovoza - pred naletom, kako su opisali, jakih i neobičnih zvukova i vibracija.

Brojna su svedočenja i o zdravstvenim tegobama u danima nakon protesta – poput vrtoglavice, nesvestice, mučnine, povišenog pritiska, problema sa sluhom.

Za sada nema zvaničnih informacija šta je izazvalo strah i paniku među demonstrantima, a vlasti su odbacile optužbu da je korišćeno nedozvoljeno oružje, kolokvijalnog naziva "zvučni top".

Za nekoliko dana prešli su put od toga da policija nema "zvučni top", preko pretnji da će biti gonjeni svi koji šire "takve obmane" i "uznemiravaju javnost", pa do priznanja da policija ipak ima sonične uređaje, ali da ih "nikada nije upotrebila".

Pročitajte i ovo: 'Kupili smo, ali ne koristimo': Sve o zvučnom topu

Evroparlamentarci su izrazili žaljenje što je vlada Srbije propustila priliku da ispuni zahteve studenata koji su u velikoj meri usklađeni sa reformama koje Srbija treba da sprovede na putu ka članstvu u EU i pozvali Beograd da "ozbiljno pokaže" stratešku orijentaciju ka EU.

Naglasivši da je korupcija u Srbiji značajna prepreka u procesu pristupanja EU, evroparlamentarci su pozvali na "potpune i transparentne pravne postupke i zvaničnu istragu" o tragediji u Novom Sadu 1. novembra i nepristrasnu istragu "navodne upotrebe nezakonite tehnologije za kontrolu mase" protiv demonstranata.