Predsednica Kosova Vjosa Osmani, održaće 2. jula odvojene sastanke sa predstavnicima političkih partija s ciljem da se prekine institucionalna kriza, nastala nakon februarskih parlamentarnih izbora.
Premijer na dužnosti Aljbin (Albin) Kurti je, nakon sastanka sa predsednicom Osmani, rekao da će dati sve od sebe da se Skupština Kosova uspešno konstituiše, kako bi se otvorio put za formiranje Vlade.
Nije precizirao da li je dao neki novi predlog za prevazilaženje institucionalne krize, niti izneo druge detalje sa sastanka.
"Razgovarali smo detaljno, pomenuli smo sve elemente... predsednica će imati sastanke i sa predstavnicima drugih političkih partija. Možda ćemo na kraju moći da vidimo da li je napravljen napredak", rekao je Kurti, inače lider Pokreta Samoopredeljenje.
Pročitajte i ovo: Nakon Ustavnog suda Kosova, lopta je na terenu političkog dogovora ili kod predsjedniceLider Demokratske partije Kosova Memlji Krasnići (Memli Krasniqi) izrazio je "spremnost" svoje partije da odigra ulogu u pronalaženju rešenja za političku krizu, "posebno nakon presude Ustavnog suda".
Krasnići nije iznosio detalje sastanka sa predsednicom Osmani, već naveo da se nada da će ove konsultacije doprineti pronalaženju rešenja.
"Nadamo se da će sastanci razjasniti da li postoji promena u političkom tvrdoglavom stavu Pokreta Samoopredeljenje i Kurtija, koji i dalje blokiraju konstituisanje Skupštine", rekao je on.
Dodao je da je ponovio stavove svoje partije kada je reč o odluci Ustavnog suda, odnosno da se njome onemogućava promena načina glasanja, te da se treba vratiti javnom izboru predsdnika Skupštine.
Lider Demokratskog saveza Kosova, Ljumir Abdidžiku (Lumir Abdixhiku) ponovo je izneo stav njegove stranke da glasanje za predsednika Skupštine mora biti javno, te da je odluka Ustavnog suda jasna po tom pitanju.
On je rekao i da DSK neće podržati nijednog kandidata Samoopredeljenja za predsednika Skupštine Kosova.
"Pobednička partija mora da predloži i obezbedi većinu za svog kandidata. DSK nema problem sa imenima kandidata, DSK ima principijelan stav i svim srcem, sa punim uverenjem, želi da glasa protiv kandidata Pokreta Samoopredeljenje", dodao je.
Do sada je konstitutivna sednica Skupštine nastavljana 40 puta besuspešno, jer parlamentarne stranke ne žele da podrže kandidata pobedničke stranke, Pokreta Samoopredeljenje, za predsednika Skupštine Kosova.
Konstitutivna sednica, prema pravilniku Skupštine, završava se izborom predsednika i potpredsednika a da bi predsednik Skupštine bio izabran potreban je 61 glas od ukupno 120 poslanika.
U međuvremenu predsedavajući sednicom, Avni Dehari, od 1. maja predlaže tajno glasanje usled nemogućnosti da kandidatkinja Aljbuljena Hadžiu (Albulena Hahxiu) bude izabrana za predsednicu Skupštine, zbog čega su se druge stranke obratile Ustavnom sudu Kosova.
Ovaj sud je prošle nedelje doneo odluku kojom se nalaže da poslanici moraju da konstituišu Skupštinu u roku od 30 dana.
Ipak, nakon ove odluke održane su još dve bezuspešne konstitutivne sednice Skupštine, dok se predstavnici političkih partija međusobno optužuju za nedostatak odgovornosti.
Savetnik predsednice Osmani, Bekim Kupina, izjavio je 30. juna da ona očekuje od parlamentarnih stranaka da sprovedu odluku Ustavnog suda i završe konstitutivnu sednicu u roku od 30 dana.
"Ako se ukaže potreba, predsednica je spremna da se ponovo obrati Ustavnom sudu za dodatna pojašnjenja", rekao je Kupina.
Parlamentarne stranke drugačije tumače odluku Ustavnog suda, a stručnjaci za pravno-ustavna pitanja ocenjuju da ona ne donosi rešenje za institucionalnu krizu, već da je neophodan politički dogovor ili intervenciju predsednice.
Pročitajte i ovo: Četrdeseti neuspjeh u konstituisanju Skupštine Kosova