Ustavni sud zabranjuje održavanje konstitutivne sjednice Skupštine Kosova nakon isteka roka od 30 dana

Ustavni sud Kosova, Priština (fotoarhiv)

Ustavni sud Kosova donio je privremenu mjeru koja će biti na snazi od 27. jula do 8. avgusta, tokom koje je poslanicima zabranjeno donošenje bilo kakvih odluka ili preduzimanje radnji u vezi s konstituisanjem Skupštine proizašle iz februarskih izbora.

Sud je u obrazloženju naveo da bi, ukoliko se ne bi donijela privremena mjera ex officio protiv odluka i postupaka izabranih poslanika nakon 26. jula 2025. godine, svaka odluka ili postupak preduzet nakon tog datuma, do konačne odluke Suda po podnesenim zahtjevima, "mogao prouzrokovati nepopravljivu štetu za ustavni poredak Republike Kosovo i funkcionisanje ključnih institucija".

Sud je 24. jula naveo da postoje okolnosti od javnog interesa koje se odnose na ustavni poredak Kosova i na formiranje državnih institucija nakon parlamentarnih izbora.

"Stoga, zabrana donošenja bilo kakvih odluka i radnji od strane izabranih poslanika Skupštine Republike Kosovo nakon 26. jula 2025. godine je u javnom interesu, neophodna za očuvanje ustavnog poretka i u najboljem interesu Republike Kosovo i njenih građana", navedeno je u odluci.

čitajte

Ljimaj: Pojašnjenja koja je zatražila Osmani otvaraju put ka konstituisanju SkupštineKurti: Spremni smo da formiramo institucije sa Ljimajevom Socijaldemokratskom inicijativom

Sud je odluku o određivanju privremene mjere ex officio donio nakon što je početkom jula zaprimio dva predmeta – jedan od Demokratske partije Kosova (PDK), a drugi od Demokratskog saveza Kosova (LDK).

Ova dva predmeta su spojena, a sud je takođe primio komentare i od pokreta Samoopredjeljenje.

Ustavni sud je već 26. juna donio presudu kojom obavezuje poslanike da konstituišu zakonodavno tijelo u roku od 30 dana.

Međutim, iako su nastavci konstitutivne sjednice održavani svakih 48 sati, poslanici do sada nisu uspjeli postići dogovor o izboru novog predsjednika Skupštine niti o načinu glasanja.

Kako se bližio krajnji rok od 30 dana, predsjednica Kosova, Vjosa Osmani, obratila se Ustavnom sudu sa dva zahtjeva: da pojasni pravne posljedice ako Skupština ne bude konstituisana do 26. jula i da odredi privremenu mjeru u vezi s rokom, sve dok se ne donese odluka o pravnim posljedicama.

U odluci od 24. jula sud je naveo i da je zahtjev predsjednice zabilježen kao poseban predmet.

Bivši predsjednik Ustavnog suda Kosova, Enver Hasani, ranije 24. jula je rekao za Radio Slobodna Evropa da je zahtjev predsjednice Osmani za privremenu mjeru i pojašnjenje roka od 30 dana "očigledno neutemeljen" i kao takav neprihvatljiv za sud.

On je dodao da se očekuje da Ustavni sud odluku donese na osnovu zahtjeva poslanika dvije političke partije, a ne na osnovu zahtjeva predsjednice.

Obavještenje Ustavnog suda objavljeno je dan prije nego što se poslanici trebaju sastati na 52. nastavku konstitutivne sjednice. Ako ni u petak ne dođe do dogovora među partijama, sljedeća sjednica može biti zakazana tek nakon 8. avgusta.