DSS traži poništenje dogovora Beograda i Kfora

Nemački general Erhard Buehler i šef tima Srbije u pregovorima sa Kosovom Borislav Stevanović u Rudarama tokom krize na severu, juli 2011

Lideri srpskih paralelnih struktura na severu Kosova koji pripadaju Demokratskoj stranci Srbije (DSS) Vojislava Koštunice, zatražili su da se poništi sporazum KFOR-a i Vlade Srbije, koji je po njima, prouzrokovao ekonomsku blokadu Srbima na Kosovu pošto se ne dozvoljava uvoz robe iz Srbije.

“S obzirom da situacija nije prihvatljiva, tražimo da se situacija vrati na stanje od 25. jula, da se EULEX-u uskrati mandate od strane Srbije i da se na njegovom mestu ojačaju institucije UNMIK-a, da se pregovori vode u okviru rezolucije 1244 SB UN, a ne pod pokroviteljstvom EU”, kazao je predstavnik odbora DSS-a Nenak Kojić.

Sporazumom KFOR-a i Srbije nisu zadovoljni ni predstavnici ostalih političkih partija, ali smatraju da nije na njima da odlučuju o tome.

Krstimir Pantić iz Srpske napredne stranke Tomislava Nikolića kaže da sporazum nepovoljan za srpsko stanovništvo na severu.

“Mi smo protiv tog sporazuma ali je taj sporazum gospodin Stefanović postigao sa komadantom KFOR-a u ime Vlade Srbije i mi jednostavno ne možemo taj sporazum da poništimo. Možemo samo da damo naše mišljenje. A naš je stav da se o sporazumu izjasni Vlada Srbije i Narodna Skupština Srbije”, kaže Pantić.

Srbi se getoizuju

Dragiša Milović iz DSS-a međutim ne očekuje pomoć od Beograda, dodajući da je stanje na terenu loše.

Fotogalerija: Tenzije na severu Kosova, avgust 2011

x

Kosovo: Tenzije na sjeveru zemlje

“Ja mislim da je Beograd imao šansu da se do sada izjasni. Ne očekujem nikakvu reakciju Beograda. Zvaničan Beograd kada nama Srbima na severu sada najteže ćuti. Srbi se getoizuju na sever”, kaže Milović.

Sporazum postinut između KFOR-a i Vlade Srbije predviđa da kontrolu na graničnim prelazima 1 i 31 vrši samo KFOR, te da je sloboda kretanja dozvoljena samo za automobile i kamione do 3.5 tone težine koji prevoze humanitarnu pomoć, uključujući hranu.

Takođe je dogovoreno uklanjanje svih barikada koje su Srbi postavili na putevima prema graničnim prelazima. Jedina barikada koja je ostala je ona u Rudaru ka Leposaviću, na kojoj se nalazi težak materijal, ali kretanje je omogućeno alternativnim putevima.

A Radenko Nedeljković iz Demokratske Stranke Borisa Tadića, međutim, navodi da i dalje postoji snabdevanje osnovnim životnim namirnicama, te da sporazum u najvećoj meri utiče na privredu i na završavanja investiocionih projekata na severu.

“Niko nije zadovoljan kada je u pitanju sporazum, ali smatramo da je u tom trenutku možda dao neki doprinos u smirivanju situacije i spuštanju tenzija, tako da mi ga prihvatamo kao privremeno rešenje i nadamo se da će se u pregovorima razrešiti svi problemi”, kaže on.

U Prištini ipak naglašavaju da povratka na stanje od pre 25. jula neće biti. U međuvremenu, očekuje se da će se pitanje kosovskog carinskog pečata, koje je prouzrokovalo svo ovo stanje, rešiti u narednoj rundi dijaloga Prištine i Beograda početkom septembra.