Po nalogu Specijalnog tužilaštva Crne Gore, rano u nedjelju 14. aprila su uhapšeni bivši Glavni specijalni tužilac Milivoje Katnić i nekadašnji visoki policijski funkcioner Zoran Lazović, potvrđeno je za Radio Slobodna Evropa(RSE) iz Specijalnog tužilaštva.
Oko 13 sati Katnić je priveden u Specijalno policijsko odjeljenje (SPO) na saslušanje, koje je trajalo skoro 9 sati.
"Katnić i Lazović su lišeni slobode zbog osnova sumnje da su učinili krivična djela stvaranje kriminalne organizacije i zloupotreba službenog položaja", saopštio je portparol Specijalnog tužilaštva Vukas Radonjić.
Privođenje bivšeg Specijalnog tužioca u zgradu Specijalnog policijskog tima. 14. aprila 2024.
On je naveo, da je do hapšenja bivšeg čelnika Specijalnog tužilaštva i bivšeg pomoćnika direktora policije, došlo na osnovu saradnje tužilaštva sa EUROPOL-om, Agencijom Evropske unije za saradnju organa za sprovođenje zakona.
"U toku je pretresanje njihovih stanova i drugih prostorija u Podgorici, Cetinju, Budvi i Bijelom Polju, radi pronalaska tragova krivičnog djela i predmeta koji mogu biti od koristi za postupak", naveo je tužilac Radonjić.
On je dodao da će Katnić i Lazović biti sprovedeni specijalnom tužiocu na saslušanje u zakonskom roku.
Čestitke Specijalnom tužilaštvu zbog hapšenja Katnića i Lazovića uputili su najviši vladini zvaničnici.
Premijer Milojko Spajić je naveo da akcija Specijalnog tužilaštva svjedoči o "stepenu infiltracije organizovanog kriminala u institucije sistema, koje su stvorene za vrijeme bivših vlasti".
Iz opozicione Demokratske partije socijalista (DPS) su ocijenili da je hapšenje nastavak prakse revanšizma s ciljem kriminalizacije prethodne vlasti i ambicija da se, osim političke štete, sruši i optužnica u slučaju državni udar.
Ko je Milivoje Katnić?
Milivoje Katnić je bio Glavni Specijalni tužilac od 2015. godine, a na tu funkciju je došao sa mjesta sudije Apelacionog suda. Razriješen je početkom 2022, godinu i po nakon što je promijenjena vlast u Crnoj Gori, a Demokratska partija socijalista (DPS) prešla u opoziciju nakon tridesetogodišnje vladavine.
Bivši specijalni tužioci Saša Čađenović i Milivoje Katnić, danas obojica uhapšeni.
Nove vlasti su optuživale Katnića da je progonio opoziciju, a štitio najviše funkcionere DPS-a uključujući i dugogodišnjeg predsjednika Mila Đukanovića.
On je bio glavni tužilac u slučaju pokušaja terorizma i "državnog udara" 2016. čijom su optužnicom obuhvaćeni ruski i srpski državljani, kao i lideri proruskog Demokratskog fronta - sadašnji predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić i poslanik Milan Knežević predsjednik Demokratske narodne partije članice vladajuće koalicije.
Prvostepenom presudom su svi bili osuđeni na višegodišnje kazne zatvora, ali je Apelacioni sud naknadno proces vratio na početak.
Pročitajte i ovo: Crnogorsko Specijalno tužilaštvo će provjeriti navode svjedoka saradnika u slučaju 'državni udar'Takođe, Katnićevo ime je poznato i po procesu protiv visokog funkiconera DPS-a i predsjednika nekadašnje državne zajednice Srbije i Crne Gore Svetozara Marovića.
Marović je tokom suđenja potpisao sporazum o priznanju krivice za stvaranje kriminalne organizacije. Zatvorsku kaznu je izbjegao napuštanjem Crne Gore, a zaštitu je našao u Srbiji, koja godinama odbija da ga izruči.
Ko je Zoran Lazović?
Bivši pomoćnik direktora policije Zoran Lazović je dugogodišnji policijski funkcioner zadužen za borbu protiv organizovanog kriminala.
Montenegro -- Police inspector Zoran Lazovic, in Podgorica, July 31, 2019.
Zoran Lazović je do marta 2021. bio šef Sektora za borbu protiv organizovanog kriminala Uprave policije, a do 2015. godine je bio visoki funkcioner Agencije za nacionalnu bezbjednost.
Vladajuća većina je od 2020. godine optuživala Lazovića da je bio povezan sa organizovanim kriminalnim grupama.
Pročitajte i ovo: Širi se spisak 'prljavih' policajaca u Crnoj GoriNjegov sin Petar Lazović je duže od godinu i po u pritvoru jer se sumnjiči za šverc droge i oružja kao i pripadnost jednoj od kriminalnih organizacija u Crnoj Gori.
Petar Lazović je bivši službenik Agencije za nacionalnu bezbjednost, a nedavno je ponudio jemstvo, za odbranu sa slobode, od skoro 10 miliona eura. Sud je odbio ponuđeno jemstvo.
Crnogorsko tužilaštvo je u prethodne dvije godine sprovelo seriju hapšenja bivših čelnika pravosudnih institucija i policije.
Optužnice i sudski procesi se vode protiv bivše predsjednice Vrhovnog suda Vesne Medenice, bivših direktora policije Veselina Veljovića i Slavka Stojanovića, zamjenika direktora policije Dejana Kneževića, Katnićevog pomoćnika u Specijalnom tužilaštvu Saše Čađenović i drugih.
Pročitajte i ovo: Šta se zna o najvećem ponuđenom jemstvu u istoriji crnogorskog pravosuđa?