Generalni sekretar NATO saveza Mark Rutte će se 10. marta u Sarajevu susresti sa članovima tri člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine (BiH), Denisom Bećirovićem, Željkom Komšićem, uključujući i Željku Cvijanović, saznaje Radio Slobodna Evropa (RSE) iz izvora u NATO-u.
Generalni sekretar NATO Saveza će se u Sarajevu sastati i sa komandantom NATO-a u BiH, predsjedavajućom Vijeća ministara BiH, visoki predstavnikom, a planirano je i razgovara i sa studentima na sarajevskom Fakultetu političkih nauka.
Njegova posjeta Bosni i Hercegovini dolazi u jeku političke krize, nakon što je Skupština entiteta Republika Srpska (RS) usvojila četiri neustavna zakona, koje je potpisao tamošnji predsjednik Milorad Dodik i koji su objavljeni u Službenom glasniku RS 5. marta navečer.
Zakonom o neprimjenjivanju zakona i zabrani djelovanja vanustavnih institucija BiH, usvojenim 27. februara u entitetu RS zabranjen je rad i postupanje Suda i Tužilaštva BiH, državne policijske Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA), te Visokog sudskog i tužilačkog vijeća BiH koje imenuje sve sudije i tužioce u državi.
Među zakonima je i onaj o posebnom registru i javnosti rada neprofitnih organizacija, kolokvijalno nazvan "zakonom o stranim agentima" kojima se, po uzoru na ruski zakon, uvodi stroga kontrola rada civilnog sektora u RS-u.
Jednostrano ukidanje nadležnosti države BiH na jednom njenom dijelu teritorija nije u skladu sa Ustavom Bosne i Hercegovine.
Zbog donošenja neustavnih zakona, član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Denis Bećirović, predsjedavajući Zastupničkog doma BiH Denis Zvizdić i zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda BiH Kemal Ademović predali su 6. marta apelaciju Ustavnom sudu BiH.
Iz Tužilaštva Bosne i Hercegovine je istog dana saopšteno da ova pravosudna institucija od decembra 2024. godine provodi istragu zbog postojanja osnova sumnje da je počinjeno krivično djelo "napad na ustavni poredak".
Pročitajte i ovo: Tužilaštvo BiH mjesecima istražuje napad na ustavni poredak iz RS-aInače, ministar odbrane BiH Zukan Helez je za RSE izjavio 5. marta kako od posjete generalnog sekretara NATO-a očekuje "jasne poruke".
"Ranije što sam imao sastanke sa čelnicama NATO saveza, uvijek su ugovorili da neće nikada dozvoliti nekakav vakuum sigurnosni u BiH. Na kraju krajeva, ukoliko EUFOR ne može da uspostavi red i mir i sigurnost u BiH, onda su dužni iz NATO saveza da to pregledaju", kazao je Helez za RSE.
Pročitajte i ovo: Ministar odbrane BiH okrivio Dodika i Vučića za 'huškanje' i prizvao njihov pad