Prefarbana ploča sa imenom osuđenog Ratka Mladića kod Sarajeva

Ploča sa imenom Ratka Mladića, osuđenog za genocid i ratne zločine u Bosni i Hercegovini koja se nalazi na entitetskoj liniji razdvajanja između Sarajeva i Istočnog Sarajeva, prefarbana je zelenom bojom, 28. april 2025.

Ploča sa imenom Ratka Mladića, osuđenog za genocid i ratne zločine u Bosni i Hercegovini koja se nalazi na entitetskoj liniji razdvajanja između Sarajeva i Istočnog Sarajeva, prefarbana je zelenom bojom, objavila je Srna u ponedjeljak, 28. aprila.

Vlasti Istočnog Sarajeva do sada su više puta odbili zahtjev nevladinih udruženja i vlasti u Sarajevu da se ukloni obilježje sa imenom Mladića, osuđenog pred Međunarodnim sudom u Hagu na doživotni zatvor za genocid i ratni zločin u BiH.

Spomen ploča, koju je 2014. godine postavila Boračka organizacija Istočnog Novog Sarajeva, nalazi se nekoliko metara od spomenika na kojem su ispisana imena žrtava fašizma u Drugom svjetskom ratu, na samoj liniji razgraničenja između dva bh. entiteta, Federacije BiH i Republike Srpske.

Do sada je više puta bila prefarbana, a Opštinski sud u Sokocu, u februaru prošle godine osudio je i dvojicu Sarajlija na novčanu kaznu od 3.000 evra, zbog oštetećenja ploče sa imenom Ratka Mladića u januaru 2022. godine.

Pročitajte i ovo: Gdje se nalazi spomen-ploča s imenom Ratka Mladića

Gradsko Vijeće Sarajeva početkom novembra 2021. godine je usvojilo inicijativu vijećnice Alme Čengić kojom se zahtijeva od Kancelarije visokog predstavnika (OHR) da sa ulaza na teritoriju Opštine Novo Sarajevo naloži skidanje spomen-ploče Mladiću.

Čengić se pozvala na odluku visokog predstavnika o izmjenama Krivičnog zakona Bosne i Hercegovine, kojom je zabranjeno postavljati spomenike i podsjetnike osobama pravomoćno osuđenim za genocid.

Bivši visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini Valentin Inzko je krajem jula 2021. donio izmjene Krivičnog zakona BiH kojim je zabranjeno negiranje genocida i ratnih zločina.

Odlukom šefa OHR-a, kojom je dopunjen član 145 a, kazna zatvora od tri mjeseca do tri godine predviđena je za one koji javno podstreknu na nasilje ili mržnju usmjerenu protiv skupine osoba ili člana skupine određene s obzirom na rasu, boju kože, vjeroispovijest, porijeklo ili nacionalnu ili etničku pripadnost.

Pročitajte i ovo: 'Ispravno sam postupio': Sarajlija koji je prefarbao Mladićevu ploču poslije noći u zatvoru

Kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina će se kazniti onaj ko javno odobri, porekne, grubo umanji ili pokuša opravdati zločin genocida, zločin protiv čovječnosti ili ratni zločin utvrđen pravomoćnom presudom, navodi se u odluci.

Odlukom je, kako je saopštio OHR, predviđeno i da će se kaznom od najmanje tri godine kazniti onaj ko dodijeli priznanje, nagradu, spomenicu, bilo kakav podsjetnik ili bilo kakvu privilegiju ili slično osobi osuđenoj pravomoćnom presudom za genocid, zločin protiv čovječnosti ili ratni zločin.

Odluka predviđa i da počinilac krivičnog djela koji je zvaničnik ili odgovorna osoba ili zaposlenik u instituciji vlasti ili bilo kojem organu koji se finansira putem javnog budžeta, kaznit će se kaznom zatvora od najmanje tri godine.

Pročitajte i ovo: Opštine u Republici Srpskoj odbijaju ukloniti murale sa likom Ratka Mladića