Pristupanje Albanije EU do 2030. realan cilj, kazala Kallas

Šefica diplomatije EU, Kaja Kallas, i premijer Albanije, Edi Rama, u Tirani.

Pristupanje Albanije Evropskoj uniji (EU) do 2030. godine može biti realan cilj ako se sprovedu potrebne reforme, izjavila je u Tirani šefica diplomatije EU, Kaja Kallas.

"Da, to je realno ako svi obave svoje domaće zadatke", izjavila je Kallas.

Međutim, na tom putu, Kallas je rekla da Albanija mora sprovesti potrebne reforme.

"Albanija sa svojim reformama - ne samo onim koje treba da budu usvojene, već i onim koje su već usvojene - mora ih implementirati. Ovdje je vladavina prava izuzetno važna, jer je pravna država jedan od temelja Evropske unije", izjavila je Kallas.

Na zajedničkoj konferenciji, premijer Albanije, Edi Rama, rekao je da je fokus diskusija bio na članstvu Albanije u EU. Rama je izrazio ambiciju da pregovori Albanije sa EU, u okviru procesa pristupanja, budu završeni do 2027. godine.

"Imamo plan dogovoren sa EU da završimo pregovore 2027. godine, što znači da će, kada pregovori budu završeni, Komisija preporučiti članstvo zemljama članicama", rekao je Rama.

Od tog trenutka, Rama je rekao da Albanija predviđa dvogodišnji period ratifikacija, koji će, prema njegovim riječima, završiti pristupanjem Albanije EU.

Ovaj put, Rama je rekao da će biti olakšan činjenicom da je Albanija potpuno usklađena sa vanjskopolitičkom strategijom Evropske unije.

Albanija je zvanično otvorila pregovore o članstvu 15. oktobra 2024. godine.

Otvaranje poglavlja za Albaniju došlo je nakon dugo čekanja, jer je zemlja aplicirala za članstvo 2009. godine. Dobila je status kandidata 2014. godine.

Kallas i Rama su također govorili o važnosti stabilnosti u regionu, naglašavajući potrebu za normalizacijom odnosa između Kosova i Srbije.

Pročitajte i ovo: Kallas: EU 'istražuje opcije' za dijalog Kosova i Srbije

Tokom posjete, potpisan je i sporazum u vrijednosti od 90 miliona eura za finansiranje strateškog projekta željeznice Drač – Rogožina, dio "Korpusa VIII".

Premijer Albanije, Edi Rama, rekao je da je ovaj željeznički segment ključna arterija koja će "povezati Albaniju sa evropskom mrežom transporta i dodatno ojačati" njenu ulogu kao povezujuće tačke u regionu.

Zašto je ovaj projekat važan?

Projekat se odnosi na rehabilitaciju željezničke linije između Drača, Rogožine i Linija, u dužini od oko 136 kilometara.

Takođe, projekat uključuje izgradnju željezničke veze od 2,8 kilometara od Linija do granice sa Sjevernom Makedonijom, u onome što je poznato kao Panevropski Koridor VIII, koji povezuje južnu Italiju sa Crnim morem u Bugarskoj, preko Albanije i Sjeverne Makedonije.

Ovaj projekat je dio šireg plana za revitalizaciju željezničkog sektora u Albaniji.

Željeznička mreža u Albaniji je uglavnom zastarjela i nije bilo velikih ulaganja od njenog puštanja u rad.

Na većini željezničke mreže u Albaniji, maksimalna brzina putovanja je oko 60 kilometara na čas.

Ovo je prva posjeta Kallas Albaniji od kada je preuzela funkciju Visokog predstavnika za vanjskopolitička pitanja EU.

Dan prije, Kallas je boravila u Crnoj Gori, dok će posljednja stanica njenog putovanja po Zapadnom Balkanu biti Bosna i Hercegovina.

Tamo će se sastati sa liderima Predsjedništva BiH, predsjedavajućom Vijeća ministara, ministrom vanjskih poslova BiH i sa predstavnicima evropskih snaga u Bosni, EUFOR-a.