Prosvetari u protestnoj šetnji u Beogradu

Prosvetari u obustavi i studenti u protestnoj šetnji od Ministarstva prosvete do reprezentativnih sindikata i Radio-televiziji Srbije, Beograd, 19. marta 2025.

Prosvetari neformalne zajednice osnovnih i srednjih škola "Puls", zajedno sa đacima i studentima u blokadi protestovali su 19. marta u Beogradu.

Oni su se okupili ispred Ministarstva prosvete odakle su prošetali do reprezentativnih sindikata i Radio-televizije Srbije (RTS).

Nastavnica Osnovne škole "Sveti Sava" iz Vrčina Marija Starčević rekla je da su se okupili kako bi ukazali na stanje u kojem se nalazi prosveta u Srbiji.

"Ministarstvo prosvete ispred koga stojimo već mesecima ignoriše nas, naše zahteve, naše potrebe i preti nam", navela je.

Učiteljica Ana iz jedne beogradske škole rekla je za Radio Slobodna Evropa (RSE) da se obraćaju reprezentativnim sindikatima u nadi "da će možda oni konačno biti sa nama, a ne protiv nas".

Za odlazak ispred RTS-a kaže da su prosvetni radnici u obustavi "potpuno nevidljivi i za RTS i za Ministarstvo i za državu".

Deo radnika RTS-a pridružio se protestu ispred Javnog medijskoj servisa sa transparentom "Naš protest".

Nastavnica u Šestoj beogradskoj gimnaziji Snežana Marković rekla je za RSE da je njena škola u obustavi još od decembra i da svakodnevno učestvuju u protestima.

"Zato što podržavamo ispravne zahteve studenata i što želimo da se poštuju zakoni i institucije i da pravda pobedi", navela je.

Ona je rekla da je ključna poruka prosvetara da je istina važna.

"Mi u školi našim đacima svakodnevno dajemo primer iskrenosti i poštenja i očekujemo od svih institucija i od Javnog servisa da budu iskreni i pošteni i da pošteno rade svoj posao. I to je jedini uslov da se mi vratimo na naš posao", dodala je.

Jedan od transparenata na protestu prosvetnih radnika, 19. mart 2025.

Prosvetni radnici u obustavi podržali su masovne studentske proteste, na kojima se od novembra traži odgovornost vlasti za pogibiju 15 ljudi u nesreći u Novom Sadu.

Časovi su u potpunosti ili delimično prekinuti u stotinama od ukupno 1.773 osnovne i srednje škole širom zemlje.

Pročitajte i ovo: 'Nije me obeshrabrilo': Poruka nastavnice u Srbiji nakon umanjene plate zbog obustave nastave

Traže i poboljšanje materijalnog položaja, odnosno povećanje zarada kako bi pratile republički prosek.

Ali, zahtevaju i sistemske promene u školstvu - izmene obrazovnih zakona i načina izbora direktora škola, kao i smene u Ministarstvu prosvete.

Zahtev je i da se poboljša bezbednost učenika i nastavnika.

Prosvetnim radnicima u obustavi umanjene su zarade za februar, a oni su i pored toga nastavili sa obustavom nastave.