Ambasada SAD-a upozorila da antiustavni zakoni u RS prijete stabilnosti BiH

Zgrada američke ambasade u Sarajevu. Juni, 2024.

Sjedinjene Američke Države (SAD) zabrinute su zbog potpisivanja antiustavnih i antidaytonskih zakona, koje je nedavno usvojila Narodna skupština Republike Srpske, saopćila je 6. marta američka ambasada u Bosni i Hercegovini.

"Da budemo jasni – ovo je smišljena provokacija ustavnog poretka Bosne i Hercegovine i predstavlja direktnu prijetnju stabilnosti i sigurnosti BiH i strateškim ciljevima SAD", objavila je ambasadaSAD-a na društvenoj mreži X.

Zakonom o neprimjenjivanju zakona i zabrani djelovanja institucija BiH, koji je 27. februara usvojen u entitetu RS, zabranjen je rad i postupanje Suda i Tužilaštva BiH, državne policijske Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) te Visokog sudskog i tužilačkog vijeća BiH koje imenuje sve sudije i tužioce u državi.

Predsednik RS Milorad Dodik potpisao je 5. marta ukaz o proglašenju neustavnih zakona koji su objavljeni u Službenom glasniku RS, a koji se odnose na neprimjenjivanje zakona i zabranu delovanja institucija BiH.

Pročitajte i ovo:

Podrivanje institucija BiH neprihvatljivo, poručile evropske ambasadeDodik optužio Bošnjake da žele sukob, Vučić da žele uništenje RSUstavni sud BiH će zaustaviti zakone RS-a, očekuje član rukovodstva Parlamenta BiH

Svim političkim liderima, naročito onima koji su iza ovih odluka, iz američke ambasade u BiH poručeno je da se suzdrže od angažovanja na daljoj destabilizaciji i zapaljivoj retorici.

"Angažujte se u konstruktivnom i odgovornom političkom dijalogu. Podržite demokratske institucije BiH i provodite vladavinu zakona. I učinite što možete da smanjite političke tenzije. Građani kojima služite ne zaslužuju ništa manje", navedeno je u objavi.

Istaknuto je da Sjedinjene Države podržavaju suverenitet i teritorijalni integritet BiH i njen put ka potpunoj integraciji u euroatlantsku zajednicu.

Također, rečeno je da je nepokolebljiva američka posvećenost Daytonskom mirovnom sporazumu i stabilnoj i sigurnoj Bosni i Hercegovini, koja traje već 30 godina.

Jednostrano ukidanje nadležnosti države BiH na jednom njenom dijelu teritorija nije u skladu sa Ustavom BiH.

Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Denis Bećirović, predsjedavajući Zastupničkog doma BiH Denis Zvizdić i zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda BiH Kemal Ademović predali su u četvrtak, 6. marta apelaciju Ustavnom sudu BiH tražeći zvaničnu ocjenu ustavnosti zakona.

Pročitajte i ovo: Brisel pozvao vlasti RS da se uzdrže od provokativne retorike i izazivanja podela u BiH

Dodik je 26. februara nepravomoćno proglašen krivim za nepoštovanje odluka visokog predstavnika Christiana Schmidta i potpisivanje ukaza o proglašavanju zakona koje je Schmidt ranije poništio. Tim zakonima se pokušalo spriječiti provođenje odluka Ustavnog suda BiH i odluka visokog predstavnika na teritoriji RS-a.

Narodna skupština Republike Srpske je nakon toga donijela zakone, uključujući zakon kojim se zabranjuje rad četiri državne institucije na teritoriji RS-a.

Poslanici, predvođeni Dodikovim Savezom nezavisnih socijaldemokrata, izglasali su i izmjene Krivičnog zakonika BiH kojim se uvodi kao krivično djelo nepoštivanje odluka vlasti u tom entitetu, koje su potom pozvale Srbe da napuste državne institucije i policijske agencije.

Krivičnim zakonom Bosne i Hercegovine predviđene su kazne do pet godina zatvora i zabrana vršenja službene dužnosti ukoliko neko na "protivpravan način pokuša da promijeni ustavni poredak BiH ili da svrgne njene najviše institucije".

Dodik je u četvrtak, 6. marta, na društvenim mrežama da ga je Tužiteljstvo BiH pozvalo da dođe kako bi dao izjavu "kao osumnjičeni za rušenje ustavnog poretka". Naveo je da se neće odazvati pozivu.