Generalni sekretar NATO-a Mark Rute (Rutte) sastaće se s predsednikom SAD Donaldom Trampom (Trump) ove nedelje, nakon što je američki lider objavio planove za prodaju oružja saveznicima u NATO-u koji bi zatim mogao da ga prosledi Ukrajini.
NATO je u nedelju objavio da će Rute biti u Vašingtonu u ponedeljak i utorak i da će razgovarati s Trampom, državnim sekretarom Markom Rubiom (MArco) i ministrom odbrane Pitom Hegsetom (Pete Hegseth) , kao i s članovima Kongresa.
Pročitajte i ovo: Zatišje u ruskim napadima na Ukrajinu uoči Trumpove 'važne izjave'Saveznik Trampa, republikanski senator Lindzi Grem (Lindsey Graham), rekao je u nedelju da se sukob približava prekretnici, dok Tramp pokazuje sve veće interesovanje da pomogne Ukrajini u borbi protiv Rusije. Tramp, koji je tokom predizborne kampanje stavio brzo okončanje rata za svoj glavni prioritet, ranije je odbacivao pomoć Ukrajini kao rasipanje novca američkih poreskih obveznika.
"U narednim danima videćete rekordan priliv oružja kako bi se pomoglo Ukrajini da se odbrani“, rekao je Grem za televiziju CBS. "Jedna od najvećih pogrešnih procena koju je Putin napravio jeste da se igra s Trampom. Samo gledajte, u narednim danima i nedeljama, biće uložen ogroman napor da se Putin dovede za pregovarački sto."
Tramp je prošle nedelje nagovestio da će u ponedeljak dati "važnu izjavu" o Rusiji i dok se Ukrajina muči da odbije masovne i kompleksne vazdušne napade ruskih snaga.
Grem i demokratski Ričard Blumental (Richard Blumenthal), koji su zajedno gostovali na CBS-u, rekli su da postoji sve veći konsenzus na Kapitol Hilu i među evropskim zvaničnicima o korišćenju dela od 300 milijardi dolara ruske imovine koju su zemlje Grupe sedam zamrznule na početku rata kako bi se pomoglo Ukrajini.
"Vreme je da se to uradi", rekao je Blumental.
Rubio je u petak rekao da je deo oružja proizvedenog u SAD koje Ukrajina traži raspoređen kod saveznika NATO-a u Evropi. To oružje bi moglo biti prebačeno u Ukrajinu, a evropske zemlje bi kupovale zamenu od SAD, rekao je on.
"Mnogo je brže premestiti nešto, na primer, iz Nemačke u Ukrajinu nego naručiti to iz (američke) fabrike i tamo dostaviti", rekao je Rubio novinarima prošle nedelje tokom posete Kuala Lumpuru, u Maleziji.
Francuski ministar odbrane Sebastijan Lekornu (Sebastien Lecornu) je u intervjuu objavljenom u nedelju u listu Tribune Tribin dimanš (La Tribune Dimanche) rekao da evropski zvaničnici iznose argumente Trampovoj administraciji da ojača kapacitete protivvazdušne odbrane svim predstojećim paketima.
On je dodao da se Francuska ima "rupu u kapacitetima" i da će morati da sačeka do sledeće godine pre nego što bude u mogućnosti da obezbedi Ukrajini nove rakete zemlja-vazduh.
Pročitajte i ovo: Senatski odobor podržao pomoć Ukrajini u nacrtu zakona uoči Trumpove izjave o RusijiTramp se takođe suočava s pozivima republikanaca i demokrata, kao i evropskih saveznika, da podrži zakon u Senatu koji ima za cilj da osakati rusku naftnu industriju i pogodi Moskvu američkim sankcijama zbog njene invazije na Ukrajinu.
Zakon, delimično, traži carinu od 500 odsto na robu uvezenu iz zemalja koje nastavljaju da kupuju rusku naftu, gas, uranijum i drugi izvoz. To bi imalo ogroman uticaj na ekonomije Brazila, Kine i Indije, koje pokrivaju veliku većinu ruske energetske trgovine.
"Veliki prestupnik ovde su Kina, Indija i Brazil", rekao je Grem. "Moj cilj je da okončam ovaj rat. I jedini način da okončate ovaj rat jeste da naterate ljude koji podržavaju Putina – da biraju između američke ekonomije i pomaganja Putinu."
Taj prihod od energenata je ključan za održavanje ruske ratne mašinerije, pošto su SAD i Evropa uvele značajne zabrane uvoza i izvoza širokog spektra robe u Rusiju i iz nje, što utiče na sektore kao što su finansije, energetika, transport, tehnologija i odbrana.
Tramp je mesecima pretio uvođenjem novih sankcija ruskoj naftnoj industriji, ali to zasad nije uradio.
On je međutim poslednjih dana postao sve nezadovoljniji Putinom i kritikovao je ruskog lidera zbog produžavanja rata.
"Dobijamo mnogo gluposti od Putin, ako želite da znate istinu", rekao je Tramp prošle nedelje u razgovoru s novinarima. "On je sve vreme veoma fin, ali se ispostavlja da je to besmisleno."
Kongres je već neko vreme spreman da deluje po predlogu zakona, koji su sastavili Grem i Blumental.
Pročitajte i ovo: Američko oružje će nastaviti pristizati u Ukrajinu preko NATO-a, kaže TrumpPredlog zakona ima ogromnu podršku u Senatu, ali republikansko rukovodstvo čeka da Tramp da zeleno svetlo pre nego što krene u njegovo usvajanje.
Bela kuća je izrazila izvesne rezerve u vezi s predlogom zakona. Tramp je jasno stavio do znanja da želi punu vlast nad procesom ukidanja sankcija, carina ili drugih kazni, bez potrebe da prepusti kontrolu Kongresu.
Prema početnom predlogu zakona, predsednik "može ukinuti" kazne pod određenim okolnostima, ali ih odmah ponovo uvesti ako se kršenja nastave. Grem je rekao da bi predsedniku bilo dozvoljeno da ukine sankcije, na 180 dana, i da bi takođe mogao da obnovi izuzimanje.
Neke demokrate su izrazile zabrinutost zbog izuzeća. Mežutim, Blumental je umanjio značaj razlika i rekao da će zakon dati Trampu "malj" koji će upotrebiti protiv Putina.