Senatski odobor podržao pomoć Ukrajini u nacrtu zakona uoči Trumpove izjave o Rusiji

Zgrada američkog Kongresa, 10. marta 2025. A view of the US Capitol building in Washington, DC, on March 10, 2025.

Komitet za oružane snage Senata SAD odobrio je 500 miliona dolara bezbednosne pomoći Ukrajini u nacrtu Zakona o autorizaciji nacionalne odbrane (NDAA) za 2026. godinu, usred izveštaja da bi predsednik Donald Tramp (Trump) zasebno mogao da objavi novu rundu pomoći toj zemlji.

Nacrt Zakon, koji je odbor usvojio 9. jula, uključuje odredbu o produženju Inicijative za bezbednosnu pomoć Ukrajini (USAI) do 2028. godine, povećavajući odobreno finansiranje na 500 miliona dolara s 300 miliona dolara u 2025. godini.

Vest o sadržaju zakona o pomoći usledila je dan pošto je Tramp rekao da će 14. jula dati "važnu izjavu" u vezi s Rusijom.

Američki mediji su u petak izvestili da bi Tramp mogao da objavi novu tranšu pomoći Ukrajini u ukupnom iznosu od 500 miliona dolara u okviru predsedničkog ovlašćenja za povlačenje sredstava (PDA).

Tramp, koji je kritikovao količinu američke pomoći Ukrajini prošle godine tokom predizborne kampanje, izrazio je nezadovoljstvo ruskim predsednikom Vladimirom Putinom, koji je odbio napore SAD da se postigne sporazum o prekidu vatre u 40 meseci dugom ratu.

Tramp je od stupanja na dužnost 20. januara šest puta razgovarao telefonom s Putinom kako bi rešio rat u Ukrajini. Rusija je samo pojačala svoje napade u kojima su ubijene stotine civila otkako je Tramp pokrenuo mirovne napore.

Tokom njihovog šestog razgovora 3. jula, Putin je rekao Trampu da namerava da ostvari svoje ciljeve u Ukrajini, za koje stručnjaci kažu da uključuju rušenje demokratski izabrane vlade u Kijevu i ponovno uvlačenje zemlje u orbitu Moskve. Tramp je za razgovor rekao da je bio razočaravajući.

Trampov prethodnik, bivši predsednik Džo Bajden (Joe Biden), odobrio je 67 milijardi dolara vojne pomoći Ukrajini od početka ruske invazije 24. februara 2022. godine. Pomoć, koja je bila neophodna za odbranu Ukrajine od moćnijih ruskih oružanih snaga, dolazi iz dva glavna izvora: PDA i USAI.

PDA se odnosi na ovlašćenje predsednika da naloži trenutno povlačenje oružja i drugih predmeta iz američkih zaliha kao odgovor na "nepredviđenu vanrednu situaciju", dok USAI uključuje nabavku novih stvari. Kada je Bajden otišao s funkcije u januaru, Ukrajini je i dalje bilo dostupno četiri milijarde dolara prema PDA.

Pročitajte i ovo: Trump oštro kritikuje Putina, šalje oružje Ukrajini i razmatra uvođenje sankcija

Tramp, koji je okončanje rata u Ukrajini postavio za glavni prioritet svoje spoljne politike, uzdržao se od korišćenja PDA za Ukrajinu ili uvođenja novih sankcija Rusiji dok je vodio razgovore s Moskvom.

Rusija je dramatično povećala vazdušne napade u poslednjih nekoliko meseci, a broj dronova ispaljenih na teritoriju koju kontroliše Ukrajina prelazi 700 dnevno.

"Tramp je kritikovan od aprila zbog toga što nije odgovorio na Putinovu jasnu opstrukciju njegovog mirovnog predloga. To je konačno shvatio", rekao je za RSE Džon Herbst (John), bivši ambasador SAD u Ukrajini od 2003. do 2006. godine.

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je pre nekoliko nedelja pristao na Trampov zahtev za hitan 30-dnevni prekid vatre, dok je Putin izneo razne zahteve za koje stručnjaci kažu da su imali za cilj da odugovlače pregovore dok on nastavlja invaziju.

Iako je povećanje američke pomoći za pomoć Ukrajini na 500 miliona dolara u nacrtu NDAA i dalje mala suma za rat u kojem svaka strana ispaljuje oružje vredno desetine miliona dolara dnevno, Herbst je rekao da je time poslat važan signal.

"To je znak promene dinamike na republikanskoj strani", rekao je on.

Dok su republikanski poslanici u početku podržavali američku pomoć Ukrajini posle početka invazije, jedno krilo Republikanske partije u Kongresu, prateći Trampa, počelo je da dovodi u pitanje veličinu podrške. Republikanci su šest meseci odlagali zakon koji je uključivao ključnu pomoć Kijevu, potkopavajući ratne napore Ukrajine.

Senatski verzija NDAA mora da se uskladi s verzijom Predstavničkog doma, koja uključuje 300 miliona dolara za Ukrajinu.

Kongres bi takođe uskoro mogao da razmatra novi zakon o sankcijama Rusiji, s ciljem da primora Moskvu da sedne za pregovarački sto.

Zakon, koji predsedniku daje ovlašćenje da uvede niz sankcija kojima bi naštetio ruskoj ekonomiji, uključujući i sankcije stranim finansijskim institucijama koje posluju sa sankcionisanim ruskim bankama, ima široku podršku i u Senatu i u Predstavničkom domu.