Trump prijeti Rusiji 'ozbiljnim' carinama, obećava značajne nove zalihe oružja za Ukrajinu

Predsjednik Donald Trump tokom sastanka s generalnim sekretarom NATO-a Markom Rutteom u Ovalnom uredu Bijele kuće, u ponedjeljak, 14. jula 2025. godine, u Vašingtonu.

Američki predsjednik Donald Trump zaprijetio je Rusiji "veoma ozbiljnim" carinama ako ne bude postignut sporazum o prekidu vatre između Kijeva i Moskve u roku od 50 dana i obećao da će Ukrajini obezbijediti "milijarde dolara" vrijednu novu vojnu opremu u narednim danima.

Trump, koji je obećao "veliku izjavu" 14. jula u vezi sa pristupom Vašingtona prema Rusiji, rekao je da će koristiti trgovinu kako bi pomogao u okončanju rata, koji je sada u četvrtoj godini, dodajući da je "odlična za rješavanje ratova".

Američki predsjednik, govoreći na konferenciji za novinare sa liderom NATO-a Markom Ruteom, dodao je da se složio sa zapadnim vojnim savezom da obezbjedi "milijarde dolara" vrijednu vojnu opremu Ukrajini, koju će platiti članice NATO-a.

Oružje koje će SAD poslati "u roku od nekoliko dana" NATO-u za podršku Ukrajini uključuje sisteme i baterije raketa Patriot, dodao je Trump, napominjući da će SAD dobiti novac za svu opremu koju šalje NATO-u za upotrebu u Ukrajini.

"Jako smo nezadovoljni Rusijom", rekao je Trump.

"Uvešćemo veoma ozbiljne carinie ako ne postignemo dogovor za 50 dana," rekao je Trump, dodajući da govori o sekundarnim carinama "od oko 100 posto".

Nije dao dodatne detalje.

Ranije danas, specijalni američki izaslanik za Ukrajinu Keith Kellogg sastao se s predsjednikom Volodimirom Zelenskim u Kijevu kako bi razgovarali o vojnoj pomoći uoči onoga što je predsjednik Sjedinjenih Država Donald Trump najavio kao "važnu objavu" o američkom pristupu prema Rusiji.

"Razgovarali smo o putu ka miru i o tome šta praktično možemo učiniti zajedno da ga približimo. To uključuje jačanje ukrajinske protivvazdušne odbrane, zajedničku proizvodnju i nabavku odbrambenog oružja u saradnji s Evropom", napisao je Zelenski na platformi X.

"I, naravno, sankcije protiv Rusije i onih koji joj pomažu", dodao je, naglasivši da je "jasno da Moskva neće stati osim ako se njene nerazumne ambicije ne zaustave silom".

Kijev i drugi gradovi širom Ukrajine su posljednih sedmica meta učestalih i snažnih vazdušnih napada ruskih snaga, što je izazvalo zabrinutost Donalda Trumpa i drugih zvaničnika u Washingtonu, koji su počeli preispitivati da li ruski predsjednik Vladimir Putin uopšte ima namjeru da započne mirovne pregovore s ciljem okončanja najdužeg i najsmrtonosnijeg sukoba u Evropi od kraja Drugog svjetskog rata.

Kao da potvrdi poentu, vazdušna uzbuna je proglašena u Kijevu ubrzo nakon sastanka Kellogga i Zelenskog.

Obećanje da će poslati dodatne sisteme protivvazdušne odbrane Patriot Ukrajini ukazuje na promjenu politike koja se poklapa sa Trumpovom izjavom o pristupu Vašingtona prema Rusiji.

Vaš browser nepodržava HTML5

Pod opsadom ruskih dronova: Ukrajinske trupe opstaju u blizini Soledara

Ranije je Trump izjavio da će poslati dodatne sisteme protivvazdušne odbrane Patriot u Ukrajinu – najvjerovatnije putem Evropske unije.

U komentarima kasno 13. jula, Trump nije naveo konkretne detalje o planiranim isporukama sistema Patriot Ukrajini, koja već dugo moli za ove sisteme koje smatra ključnim za odbranu svojih gradova od gotovo svakodnevnih ruskih vazdušnih napada.

Takođe je kritikovao Vladimira Putina, što je još jedna u nizu njegovih negativnih izjava o ruskom predsjedniku.

"Poslaćemo im Patriote, koje očajnički trebaju, jer je Putin zaista iznenadio mnoge ljude", rekao je Trump novinarima u jednoj američkoj vojnoj bazi nedaleko od Washingtona. "Priča lijepo, a onda uveče bombarduje sve… Ne sviđa mi se to."

"Evropska unija to plaća. Mi ništa ne plaćamo, ali ćemo poslati", rekao je Trump, ne navodeći koje bi zemlje EU bile uključene u tu transakciju.

"U suštini, poslaćemo im razne komponente veoma sofisticirane vojne opreme. Oni će nam to platiti 100 posto, i tako to želimo", dodao je Trump.

Washington je 2. jula objavio da zaustavlja dio isporuka oružja Ukrajini. Međutim, Trump od tada sve više izražava frustraciju zbog Putinovog odbijanja da pristane na prekid vatre, te je 10. jula izjavio da će SAD poslati dodatno oružje Ukrajini putem NATO zemalja ili drugih evropskih saveznika.

Pročitajte i ovo: Zatišje u ruskim napadima na Ukrajinu uoči Trumpove 'važne izjave'

Njemački kancelar Friedrich Merz je 4. jula, u razgovoru s Trumpom, iznio mogućnost da Berlin kupi sisteme Patriot iz Washingtona i zatim ih proslijedi Ukrajini. Njemački ministar odbrane Boris Pistorius trebao bi 14. jula stići u Washington na razgovore s američkim zvaničnicima.

Sjedinjene Američke Države su do sada isporučile tri baterije raketnog sistema Patriot Ukrajini, sve tokom administracije predsjednika Joea Bidena. Patriot je jedan od najnaprednijih sistema protivzračne odbrane na svijetu, sposoban za presretanje balističkih i krstarećih raketa.

Ukrajina je takođe dobila još četiri baterije Patriot: tri iz Njemačke i jednu od grupe evropskih država.

Rutte je rekao da su zemlje poput Njemačke, Finske, Kanade, Norveške, Švedske, Ujedinjenog Kraljevstva i Danske među onima koje su rekle da će kupiti oružje putem novog mehanizma za opskrbu Ukrajine.

Rekao je da je "brzina ovdje ključna" i da se nada da će isporuke natjerati Putina da "preispita" mirovne pregovore.

Rutte bi se također trebao sastati s državnim sekretarom Marcom Rubiom, ministrom odbrane Peteom Hegsethom i članovima Kongresa tokom svoje dvodnevne posjete.

Jedan od Trumpovih najjačih saveznika, senator Lindsey Graham, podržao je Trumpov potez da poveća isporuke oružja Kijevu, rekavši da će "u narednim danima vidjeti rekordni protok oružja kako bi se pomoglo Ukrajini da se brani".

Pročitajte i ovo: Trump se sastaje sa šefom NATO-a dok se sprema plan za prodaju oružja Ukrajini

"Jedna od najvećih Putinovih pogrešnih procjena bila je što je pokušao manipulirati Trumpom. Samo gledajte – u narednim danima i sedmicama pokrenut će se ogroman napor da se Putina dovede za pregovarački sto", rekao je Graham.

"Ovo je zapravo malj koji je sada na raspolaganju predsjedniku Trumpu da okonča ovaj rat", dodao je.

Demokratski senator Richard Blumenthal, koji se pojavio zajedno s Grahamom tokom intervjua za CBS, izjavio je da u Kongresu, kao i među evropskim saveznicima, raste dvostranački konsenzus o korištenju dijela od 300 milijardi dolara ruske imovine zamrznute od strane G7 zemalja na početku rata kako bi se pomoglo Kijevu.

"Vrijeme je da to uradimo", rekao je Blumenthal.

Pročitajte i ovo: Senatski odobor podržao pomoć Ukrajini u nacrtu zakona uoči Trumpove izjave o Rusiji

Rusija je ove godine pojačala napade raketama i dronovima, s brojevima koji rastu iz mjeseca u mjesec od decembra, te je u posljednjim sedmicama intenzivirala napade na Kijev i druge gradove, dok istovremeno nastavlja ofanzivu na frontu – iako uz ogromne gubitke među svojim trupama.

"Tempo ruskih vazdušnih napada zahtijeva brze odluke, a on se sada može ograničiti sankcijama", rekao je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski na Telegramu 12. jula.

Uz izvještavanje ukrajinskog servisa RSEL, Reutersa i AP-a

Rat u Ukrajini

Priče, analize, foto i video zapisi o ratu u Ukrajini.