Šta se dešava sa slučajevima zloupotreba od strane ratnih veterana na Kosovu?

Protest veterana OVK u Prištini.

Prošlo je skoro deset godina otkako su pravosudni organi na Kosovi počeli da se bave sumnjama u zloupotrebu statusa ratnih veterana, a slučaj, uprkos novoj sudskoj presudi, još nema konačan epilog.

Šta bi se moglo desiti u narednim sedmicama i mjesecima?

Skoro 90 miliona eura iznosi šteta za koju se vjeruje da je nanesena Kosovu isplatom penzija nelegalnim korisnicima, navodnim veteranima Oslobodilačke vojske Kosova (OVK).

Tužilaštvo tvrdi da se radi o oko 19.500 lažnih veterana.

Osnovni sud u Prištini je 14. jula u ponovljenom suđenju u slučaju "Veterani" proglasio krivim i osudio na godinu dana zatvora bivšeg premijera Kosova Agima Čekua i još devet optuženih.

Vjeruje se da su zloupotrijebili službeni položaj kao članovi Vladine komisije za priznanje i verifikaciju statusa narodnog heroja, ratnog invalida, veterana, pripadnika i zatočenika rata OVK, kako bi omogućili drugim osobama nelegalnu korist na štetu državnog budžeta.

Ko ima pravo na veteransku penziju?

Veterani rata na Kosovu 1998–1999. godine koji su nezaposleni, od 2015. godine primaju mjesečnu penziju. Prema državnim podacima, od oko 46.000 registrovanih veterana, oko 37.000 prima penziju od 204 eura.

Prema Zakonu o ratnim veteranima OVK, postoji šest kategorija: ratni invalid, borbeni veteran, zatočenik, pripadnik, učesnik rata i nestali borac OVK.

Isti zakon navodi da samo borbeni veterani OVK imaju pravo na penziju i dodatne beneficije, dok ostale kategorije imaju pravo samo na pogodnosti propisane zakonom.

"Upravo tu je problem. I moguće je da je upravo to predmet tvrdnji Tužilaštva, jer ako je neko bio u logistici, a ne borac, tu je nastala greška i izjednačen je sa borcem. To je prekoračenje ovlaštenja i neispunjavanje službenih dužnosti", objašnjava pravni istraživač Flamur Kabashi iz Kosovskog instituta za pravdu za Radio Slobodna Evropa (RSE).

Prema riječima bivšeg specijalnog tužioca Eleza Blakaja koji je vodio slučaj u javnim debatama se namjerno koristi izraz "veterani", kako bi se stvorila "magla i opravdanje".

On smatra da će se slučaj vratiti Apelacionom sudu, koji bi ga ponovo mogao vratiti na početak.

Veterani protestuju ispred Skupštine Kosova.

Šta slijedi?

Zbog složenosti slučaja, Osnovni sud ima rok od 60 dana da izradi pisanu presudu i obrazloži ključne okolnosti. Strane – tužilaštvo ili odbrana – imaju rok od 30 dana za žalbu.

Ako nijedna strana ne uloži žalbu i presuda postane pravosnažna, izdat će se naredbe za izdržavanje zatvorskih kazni. Međutim, neki optuženi su već najavili žalbe.

U tom slučaju izvršenje presude se odgađa, što znači da neće biti naredbi za zatvor, a osobe za koje se sumnja da ne ispunjavaju uslove i dalje će primati penzije.

Sudskom odlukom Vlada Kosova je, nakon što presuda postane pravosnažna, obavezana da formira komisiju koja bi ponovo razmotrila oko 19.500 sumnjivih zahtjeva i uklonila sa spiska one koji ne ispunjavaju kriterije.

Kabashi ovu odluku vidi kao alternativno rješenje, jer bi za provjeru svake prijave bio potreban čitav administrativni aparat.

Više stručnjaka za pravosuđe s kojima je RSE razgovarao smatraju da je ovaj slučaj osuđen na neuspjeh.

Pročitajte i ovo: Vlada Kosova traži proveru liste veterana pre povećanja penzija

Navode kontradikcije u presudi, jer se s jedne strane tvrdi da je pričinjena šteta i da su izrečene zatvorske kazne, a s druge strane sud sam nije verifikovao spiskove već je to prebacio na Vladu.

Koliko veterana Kosovo zapravo ima?

Iako slučaj nema konačan epilog, sumnje u tačan broj veterana postoje već dugo.

Bivši predsjednik Kosova Hašim Tači je 2018. godine izjavio da tokom rata nije bilo više od 12.000–15.000 boraca u uniformi OVK, te da su sve veće brojke "prevara".

Premijer Albin Kurti je 2023. rekao da vjeruje kako je broj veterana "utrostručen", prema komandantima OVK, ima ih oko 20.000, a uključujući sve učesnike broj raste na preko 60.000.