Film "Quo vadis, Aida", višestruko nagrađivane bosanskohercegovačke rediteljke Jasmile Žbanić, prikazan je 10. jula u Omladinskom centru CK 13 u Novom Sadu, Međunarodnog dana sećanja na genocid u Srebrenici.
Iz Omladinskog centra CK 13 su poručili da žele da pomognu otvaranje i širenje prostora u probuđenoj građanskoj svesti u Srbiji u vezi sa potisnutom temom genocida u Srebrenici i afirmišu snagu umetnosti da transformiše lične i kolektivne traume i predrasude i pomognu procesu suočavanja sa istinom i prihvatanje odgovornosti, prenela je Beta.
"Pozivamo građane da nam se pridruže u sećanju na žrtve genocida u Srebrenici i na taj način posvete sebe nadama i naporima da naše društvo istinski transformišemo i oslobodimo iz decenijske zatočenosti unutar nacionalističke pomračenosti, mržnje i zla", naveli su iz Omladinskog centra CK 13.
pratite blog uživo Sedam žrtava ukopano na 30. godišnjicu genocida u SrebreniciDodali su da borba građana Srbije protiv korupcije i za ostvarenje društvene pravde se nužno mora voditi suočavanjem s prošlošću i priznanjem istine o zločinima počinjenim u naše ime.
"Mi nismo odgovorni za tu prošlost, ali jesmo odgovorni prema toj prošlosti, i to je suštinski aspekt naše odgovornosti za sadašnjost", naveli su.
"Ovo je film koji je posvećen ženama i majkama Srebrenice i njihovim sinovima, muževima, braći, muškarcima koji su ubijeni, njih 8.372 zbog svog imena. Danas u atmosferi u kojoj fašizam sve više jača, dužnost nam je govoriti o genocidu, da se nikome nikada ne bi ponovio", izjavila je ranije Jasmila Žbanić o svom filmu.
Vaš browser nepodržava HTML5
Jasna Đuričić: Majke Srebrenice su mi kao rod
Povodom obeležavanja 30 godina od genocida u Srebrenici, organizacije civilnog društva iz Srbije u junu i julu 2025. godine realizuju niz javnih događaja i umetničkih programa pod nazivom "Srebrenica – 30 godina posle: Ljudi pamte ljude".
- Specijal RSE: Dokumentovanje genocida u Srebrenici
Kako su objasnili, cilj je da podsete institucije Srbije na obavezu poštovanja sudskih činjenica, koje uključuju odavanje počasti žrtvama i razvijanje kulture sećanja, u kojoj neće biti mesta poricanju ili iskrivljavanju događaja u Srebrenici, koje su Međunarodni krivični tribunal i Međunarodni sud pravde kvalifikovali kao genocid.