Stotine požara zahvatile su južne i centralne delove Srbije, a najteže je bilo u Topličkom okrugu gde su pojedina sela evakuisana, mnoge kuće izgorele, a gašenje je posle dva izuzetno topla dana olakšala kiša.
U jednom od njih, u Žitnom Potoku kod Prokuplja, živi i Dragan Stojičić.
Za Radio Slobodna Evropa (RSE) kaže da vatre u selu više nema.
"Komšija, njegov sin i ja uspeli smo da odbranimo naše domove. Kopali smo lopatama, grabuljama, rukama i nogama. Da požar nismo tu zaustavili, da ga nismo tu presekli, verovatno bi stradala većina sela, škola, crkva i sva domaćinstva u okolini", kaže Stojičić.
Dodaje da su gasili svi, vatrogasci, meštani i dobrovoljci.
"Nažalost, plamen je zahvatio otprilike tridesetak kuća. Možda i više. Sve je izgorelo, kuće, pomoćni objekti, mašine, u nekim domaćinstvima stradale su i domaće životinje", rekao je Stojčić.
Žitni Potok, Srbija, 9. jul 2025.
Posle dva dana borbe sa vatrom većina požara u Topličkom okrugu ugašena je ili stavljena pod kontrolu, rekao je član Kriznog staba i načelnik opštinske uprave Kuršumlija Miljan Radosavljević za Radio Slobodna Evropa (RSE).
"Dan i noć smo gasili i uspeli da zaustavimo vatru. Uz to je pala dobra kiša ali još tinja ili se dimi po negde na jugu okruga", kaže Miljan Radosavljević.
Nadležni u Srbiji registrovali su širom zemlje pet puta više požara nego što je uobičajeno, a gašenju vatre pomogla je kiša koja od utorka pada u nekim delovima Srbije. Kako se pojašnjava, 7. i 8. jula je zabeleženo više od 600 požara na otvorenom.
Više od stotinu požara dogodilo se u ponedeljak i utorak na području Kuršumlije, Prokuplja, Žitorađe i Blaca.
Žitni Potok, Srbija, 9. jul 2025.
Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije (MUP) saopštilo je da je u Topličkom okrugu u utorak bilo više od 40 požara izazvanih mahom lјudskom nepažnjom.
Velika materijalna šteta
Stradalih u požarima u Srbiji nije bilo, ali je pričinjena velika materijalna šteta. Lokalni mediji govore da je izgorelo nekoliko stotina objekata i više hiljada hektara poljoprivrednog zemljišta. MUP nije zvanično saopštio koliko je objekata izgorelo u požarima.
U saopštenju MUP navodi se da su u 24 sata vatrogasci-spasioci imali 322 intervencije i dodaje da su pripadnici Sektora za vanredne situacije i Helikopterska jedinica spasili na stotine sela i hilјade kuća.
Najteži požari bili su u selima Dubovo, Staro Momčilovo, Resinac, Merovac, Žitni Potok, Konjarnik, Rečica i Lukomir, odakle je deo meštana evakuisan, na području Leskovca, u Slišanu kod Lebana, selima na obroncima planine Radan, u Slavniku kod Bojnika, gde su izgorele kuće, imanja, poljoprivredni usevi i privredni objekti.
Osim Topličkog i Jablaničkog okruga na jugoistoku, požara je bilo u Rasinskom i Šumadijskom u centralnom delu Srbije, u selima oko Kragujevca, kao i Borskom na istoku zemlje.
Šumadijska sela zahvaćena vatrom
Skoro 150 požara registrovano je u šumadijskim selima, najviše na području Knića, u Desimirovcu i Cerovcu.
U Rasinskom je u danu zabeleženo 25 požara, najteže je bilo u selima Kukljin i Stepoš, a na terenu su vatrogascima iz Kruševca pomagale kolege iz Brusa i Vrnjačke Banje.
Pročitajte i ovo: U Kragujevcu vanredna situacija, svi vatrogasci na terenu zbog stotina požara u SrbijiVanredno je bilo i kod Bora, u Krivelju, Brestovcu, na starom zlotskom putu, u Pirotskom Naselju i na područjima Slatine, Dubrave i Beljevine.
Požare širom Srbije gasile se ekipe iz Beograda, Niša, Leskovca, Jagodine, Pirota, Novog Sada i Subotice koje su upućene kao ispomoć. Vatru su gasili i dobrovoljci, meštani sela, vojska i pripadnici civilne zaštite.
Vlada izdvojila tri miliona evra
Vlada Srbije saopštila je 9. jula da je obezbedila 350 miliona dinara, oko tri miliona evra, za pomoć ugroženima. Objavila je da je formirala komisiju za sanaciju štete od požara sa zadatkom da usmerava aktivnosti na tom planu i radi na prevenciji.
Krajem prošle i početkom ove sedmice u Srbiji su bile velike vrućine sa temperaturama do 40 stepeni Celzijusa. MUP, Sektor za vanredne situacije i Hidrometeorološki zavod izdavali su upozorenja navodeći da su meteorološki uslovi izrazito pogodni za iniciranje i širenje požara usled isušenog tla i produžavanja perioda bez padavina u kombinaciji sa sunčanim vremenom i visokim temperaturama.
Kiša sa olujnim vetrom i gradom pala je u utorak u delovima Srbije usled čega se temepratura spustila za skoro 20 stepeni. U Beogradu je u sredu bilo 14 stepeni.
Pročitajte i ovo: Žarišta požara u svijetu