Optuženi pokušao dokazati da civili nisu gađani

Milomir Šoja u sudnici, 30. rujna 2010

Haškom optuženiku, ratnom lideru bosanskih Srba Radovanu Karadžiću, koji između suđenja boravi u haškom pritvoru pogoršalo se zdravstveno stanje. Tako je bar obavijestio pretresne suce u svom slučaju u kojem ga haško tužiteljstvo tereti za teror nad sarajevskim civilima, genocid u desetak BiH općina te uzimanje međunarodnih promatrača za taoce.

Zbog čega se Karadžić ne osjeća dobro raspravilo se na sudskoj sjednici zatvorenoj za javnost, a kada je pristup javnosti ponovno omogućen sudac je obavijestio kako se zahvaljuje optuženom što želi nastaviti sa suđenjem. Strane u postupku su ubrzano ispitale Milomira Šoju, bivšeg pripadnika Ilidžanske brigade Vojske Republike Srpske koja se borila na sarajevskom ratištu.

„Ovaj svjedok zna jako dobro da se linija fronta nije micala cijeli rat u Sarajevu oko hladnjače“, objasnio je Karadžić zašto je po njoj djelovano sa srpskih položaja. Naime Milomor Šoja, došao je u Den Haag kao svjedok tužiteljstva kako bi potvrdio kao specijalist za višecjevne bacače raketa srpskih snaga – da je nazočio ispaljivanju modificiranih avio bombi na Sarajevo.

Karadžić poriče da se radilo o modificiranim avio bombama kojima je cilj bio djelovanje po područjima gdje će pogoditi najviše žrtava. A ako i se i utvrdi da se radilo o projektilima velikog kalibra oni su prema optuženom ispaljeni kako bi djelovali po vojnim položajima Armije BiH, a ne po civilima kako bi širili teror i paniku što tvrdi tužiteljstvo.

„Vi ste u jednoj od svojih izjava rekli da nikad niste čuli da je i jedna modificirana bomba upotrebljena protiv civila, jel tako?“, upitao je Karadžić.

„Pa ja uopće nisam imao saznanja o ciljevima. U ravnici gdje sam ja živio nije se moglo vidjeti gdje te bombe i ostale bombe padaju. Mogle su se čuti detonacije iz određenog pravca, ali nikakvih saznanja o ciljevima ja nisam imao“, odgovorio je svjedok.

Prijetnje AID-a

Inače izjava svjedoka Šoje, data 2007.godine na suđenju zapovjedniku Sarajevsko romanijskog korpusa Dragomiru Miloševiću, osuđenom na 29 godina zatvora zbog terora sarajevskih civila, uvedena je u dokaze. U njoj se navodi kako je krajem rata 1995.godine Šoja angažiran na modifikaciji lansera avio bombe raspoređenog u Illidžansku brigadu.

Šoja je ispričao kako je jedina avio bomba čijem je ispaljenju nazočio promašila cilj, spomenutu hladnjaču u sarajevskom Stupu u kojoj su se navodno nalazili pripadnici Armije BiH. Prvi pokušao ispaljivanja nije uspio, a avio bomba je eksplodirala ranije nego je trebala.

„Nakon što je neuspješno gađana hladnjača, sistem kojim se radilo je izbačen jer nije uspjelo ispaljenje, jer tako?“
, upitao je Karadžić što mu je svjedok potvrdio spomenuvši kako je bilo i još nekih problema.

Nakon što je predsjedavajući sudac O Gon Kwon upozorio da se i tužiteljstvo suglasilo da je hladnjača u Stupu bila vojni objekt Armije BiH te zatražio prelazak na ovu temu, Karadžić je upitao svjedoka o okolnostima njegovo pristajanja da svjedoči za tužiteljstvo nakon obrade bošnjačke tajne službe.

„Posljednje pitanje. Vi ste u nekim izjavama rekli da se AID nije baš korektno odnosnio prema Vama, nisu Vas baš tukli, ali su Vam prijetili i da su Vas tek nakon obrade kod njih doveli kod istražitelja Haškog suda?“, konstatirao je Karadžić.

„Oni su se ponašali prilično profesionalno, ali su i prijetili
“, odgovorio je svjedok nakon čega je Karadžić izjavio kako je završio s unakrsnim ispitivanjem svjedoka tužiteljstva.

Nakon kratkog ispitivanja svjedoka insajdera suđenje je prekinuto do sljedećeg utorka kada bi tužiteljstvo trebalo izvesti novog svjedoka optužbe, ali i kada će se raspraviti o novim okolnostima vezanim uz pogoršanje Karadžićevog zdravlja.

Inače, u jednoj od svojih zadnjih odluka suci su naložili da se sudske sjednice održavaju produže za nekoliko sati dnevno dok se optuženi prethodno žalio na brebrzi i iscrpan tempo. Za sada se suđenja održavaju četiri od pet radnih dana tjedno. Kao sljedeći svjedok najavljena je još jedna žrtva snajperskog djelovanja po sarajevskim civilima.