U promjeni politike koja je uznemirila zvaničnike u Izraelu, Sjedinjene Države pod predsjednikom Donaldom Trampom više ne uslovljavaju nuklearne ambicije Saudijske Arabije normalizacijom odnosa sa Izraelom.
Ovaj potez, prvi put objavljen uoči Trampove posjete Rijadu 13. maja, predstavlja oštro odstupanje od pristupa administracije Džoa Bajdena, koja je povezivala nuklearnu saradnju i bezbjednosne garancije sa širim regionalnim sporazumom koji uključuje napore za mir između Izraela i Palestine.
Pod Bajdenom, nuklearni pregovori sa Saudijskom Arabijom bili su vezani za napredak u normalizaciji odnosa sa Izraelom, pri čemu je Vašington očekivao da bi uticaj Rijada mogao pomoći u izvlačenju ustupaka od Izraela ka uspostavljanju palestinske države.
Pročitajte i ovo: Zašto je Saudijska Arabija logičan izbor za mirovne pregovore o Ukrajini?Ali sa normalizacijom koja je praktično zamrznuta -- uglavnom zbog rata u Gazi i insistiranja Saudijske Arabije na palestinskoj državnosti -- Trampova administracija se odlučila za više transakcioni pristup.
Ovo razdvajanje neki vide kao odraz Trampovih prioriteta.
Gregori Bru, viši analitičar iz njujorške grupe Eurasia, rekao je da promjena politike "nije previše iznenađujuća" s obzirom na zajednički interes Vašingtona i Rijada za jačanje veza.
On je za RSE rekao da je, za sada, saudijski prijestolonasljednik Muhammad bin Salman zadovoljan "masovnom prodajom oružja i verbalnim obećanjem da će Saudijska Arabija dobiti pomoć u slučaju napada", čak i dok normalizacija nije u razmatranju dok se "situacija u Gazi ne riješi i ne postigne napredak ka palestinskoj državi".
Za Trampa, ekonomski rezultati su očigledno najvažniji -- i Saudijci to izgleda razumiju.
Majkl Horovic, nezavisni analitičar iz Izraela, sugerisao je da je Rijad možda prilagodio svoju ponudu Trampovim interesima.
"Mislim da su shvatili šta motiviše Trampa i dobro su iskoristili svoje prilike", rekao je Horovic za RSE. "Tramp želi da njegova prva regionalna turneja bude uspješna, što podrazumjeva obezbjeđivanje velikih najava, uključujući saudijske investicije u Sjedinjenim Državama."
Sporazum po svaku cijenu?
Tramp želi osigurati velika saudijska ulaganja i osigurati da Sjedinjene Države budu uključene u nuklearni program kraljevstva, bez obzira na implikacije za Izrael ili Bliski istok.
"[Tramp] će ovo vidjeti kao pobjedu na dva fronta -- bez obzira na moguće regionalne posljedice ili za Izrael -- posebno ako osjeća da Izrael 'pravi probleme' po drugim pitanjima, uključujući Gazu i Iran", rekao je Horovic.
Neki izveštaji navode da je Tramp frustriran stavovima izraelskog premijera Benjamina Netanjahua (lijevo) o regionalnim pitanjima, uključujući rat u Gazi.
Iako se neki ne slažu, tenzije između Trampa i izraelskog premijera Benjamina Netanjahua rastu, pri čemu je američki predsjednik navodno frustriran zbog Netanjahuove nevoljnosti da se uskladi sa Vašingtonom oko ključnih regionalnih inicijativa. Za Izrael, normalizacija odnosa sa Saudijskom Arabijom je bila strateški cilj i ključna komponenta bilo kog budućeg američko-saudijskog sporazuma.
Sada se čini da taj sporazum napreduje bez izraelskog učešća, što predstavlja "veliki udarac" za Izrael, prema Horovicu.
"Ono što Saudijci pokušavaju da obezbjede je američko odobrenje za program koji ne prati [zlatni standard] i koji bi im omogućio da obogaćuju uranijum na domaćem nivou. Ovo je još jedan sloj zabrinutosti za Izrael", dodao je.
Izraelski lideri su takođe izrazili sumnje da saudijski nuklearni sporazum može proći kroz američki Senat bez izraelskog učešća. Ali čini se da je Trampova administracija odlučna da nastavi dalje.
Iranski ugao
Analitičari upozoravaju da bi posljedice mogle odjeknuti širom regiona -- posebno u Iranu, gdje su nuklearni pregovori sa Sjedinjenim Državama i dalje krhki.
Vašington kaže da Teheran treba da odustane od obogaćivanja i umjesto toga uvozi uranijum, pod pretpostavkom da mu je uopšte dozvoljeno da održava civilni nuklearni program. Iran, međutim, tvrdi da se o njegovim mogućnostima obogaćivanja "ne može pregovarati".
Pročitajte i ovo: Zašto je Trampov poziv da se preimenuje Persijski zaliv provokacija za Irance?Ako Sjedinjene Države pristanu da dozvole Saudijskoj Arabiji obogaćivanje uranijuma, "biće im još teže argumentirati da Iran to ne bi trebalo da radi", rekao je Horovic.
"Ovo bi bio još jedan jasan signal da Sjedinjene Države ne žele da 'potpuno demontiraju' iranski program kao što Izrael zahtjeva, već samo da postave ograničenja", dodao je.
Za Saudijce, sposobnost obogaćivanja uranijuma je više od energije -- nosi stratešku težinu. Održava opciju naoružavanja na stolu, služeći kao oblik odvraćanja.
"Predstavlja kredibilnu prijetnju da bi bilo kakvo iransko naoružavanje vjerovatno izazvalo sličan odgovor Saudijske Arabije", rekao je Bru. "To nije nešto što bi Iranci pozdravili."