Ukrajinske vlasti su prijavile desetine ruskih raketnih i dron napada 21. aprila, samo nekoliko sati nakon što je američki predsjednik Donald Trump izrazio nadu da će sporazum između Rusije i Ukrajine biti postignut ove sedmice.
Napadi su prijavljeni u Kijevu i drugim ukrajinskim gradovima. Jedan muškarac je navodno povrijeđen u granatiranju u Hersonu. Ukrajinski napad dronom prijavljen je u ruskoj oblasti Belgorod.
Ruski državni mediji citirali su Ministarstvo odbrane u Moskvi koje je saopštilo da su snage te zemlje "nastavile" borbe u Ukrajini nakon što su poštovale 30-satno primirje koje je najavio predsjednik Vladimir Putin 19. aprila. Kijev je tvrdio da je tokom perioda primirja bilo skoro 3.000 kršenja od strane moskovskih snaga.
Na diplomatskom frontu, očekuju se dalji razgovori u Londonu ove sedmice između evropskih, ukrajinskih i američkih zvaničnika nakon sastanka u Parizu 18. aprila. Specijalni izaslanik američkog predsjednika Donalda Trumpa, Steve Witkoff, navodno planira još jedan sastanak s Putinom.
"Razumniji Trampov pristup, koji uključuje Evropljane u pregovore, važan je korak", rekao je Sergei Sanovich, saradnik Hoover Instituta na Stanfordu, za RSE Current Time 21. aprila.
"To bi moglo natjerati Putina da napravi ustupke, jer je Putin zainteresovan za ukidanje sankcija", rekao je, dodajući da bi saveznici mogli dogovoriti zajednički plan koji bi Witkoff potom predstavio Rusiji.
Pročitajte i ovo: Trump izražava nadu u sporazum između Ukrajine i Rusije 'ove sedmice'Trumpova administracija je sugerirala da, ukoliko sporazum uskoro ne bude postignut, možda će potpuno odustati od pregovora.
"Trump je bivši trgovac nekretninama. Oni rade ovako: postoji odličan sporazum, ali je dostupan samo danas", rekao je Sanovich.
Prvih 100 dana Trumpa na dužnosti
Politički analitičar Dmitry Oreshkin rekao je za Current Time da Trump žuri da postigne sporazum jer se približava njegovih 100. dana na dužnosti 30. aprila. Rekao je da to također znači vršenje pritiska na Putina.
"Poenta je da morate razumjeti granice onoga što je moguće za Putina. Šta znači ako odbije sporazum? To znači suprotstavljanje Trumpu", rekao je.
"To znači podrivanje odnosa koji, iako nestabilan, je barem prilično prijateljski. To je ozbiljan rizik."
Ukrajinski vojnici ispaljuju rakete Grad MLRS prema ruskim trupama u blizini grada Pokrovsk na prvoj liniji fronta 19. aprila.
Analitičari su rekli da obrisi dogovora postaju jasni: Ukrajina neće biti demilitarizirana (zahtjev Kremlja) i trenutne linije fronta će vjerovatno biti zamrznute.
Rekli su da postoji mogućnost da Washington prizna Krim kao dio Rusije, koja je okupirala poluotok 2014. godine, ali da se to neće proširiti na druge dijelove Ukrajine koje drže moskovske snage.
Događaji tokom uskršnjeg vikenda također se uklapaju u diplomatske poteze ove sedmice.
U objavi na Telegramu 21. aprila, ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski je primijetio da je Moskva ignorirala i prijedlog za potpuno 30-dnevno primirje i poziv da se zaustave zračni napadi na civilnu infrastrukturu, uključujući raketne i dron napade.
Oreshkin je rekao da je Putinovo 30-satno primirje bilo samo predstava za propagandne svrhe.
"Ali Zelenski je uspio to okrenuti u svoju korist, predlažući 30-dnevno primirje", dodao je.
""Putin je bio prisiljen ne pristati na to. To se može predstaviti (ruskoj)domaćoj publici kako žele, ali izvana je jasno odakle dolazi prijetnja miru."