Dok je ulazio u svoj Mercedes sedan nakon što je ostavio svoju djecu u međunarodnoj školi blizu Madrida, ukrajinskom advokatu po imenu Andrij Portnov prišli su napadači koji su ga upucali pet puta, posljednji put u glavu.
Portnovljevo drsko ubistvo 21. maja zaprepastilo je Špance. Izazvalo je veći šok u ukrajinskim političkim krugovima, gdje je Portnov godinama bio prisutan: kao advokat, posrednik i politički operativac.
Evo šta treba da znate o Portnovu, njegovoj političkoj važnosti i šta njegovo ubistvo znači.
Andrij Portnov (desno) pridružio se administraciji Viktora Janukoviča (lijevo) nakon što je pobijedio Juliju Timošenko i osvojio mjesto predsjednika Ukrajine 2010. godine.
Ko je on tačno bio?
Advokat po obrazovanju, Portnov je bio blisko povezan sa Viktorom Janukovičem, koji je bio ukrajinski predsjednik do februara 2014., kada su višemjesečni ulični protesti prerasli u nasilje a Janukovič pobjegao iz zemlje. Portnov je bio zamjenik šefa Janukovičeve administracije.
Bio je poznat po parničenju -- podnošenju prijetećih tužbi, posebno protiv novinara.
Portnov je 2019. zaprijetio istraživačkoj jedinici ukrajinskog servisa RSE Schemes, objavljujući lične podatke nekih od novinara te jedinice.
"Portnov je bio vrlo blisko povezan sa pravosudnim sistemom. U jednom trenutku je vodio veliki broj različitih suđenja. Uticao je na sudije, uticao je na službenike bezbjednosti", rekao je za Current Time Ivan Stupak, vojni analitičar koji je ranije radio za ukrajinsku bezbjednosnu agenciju SBU.
Pod Janukovičem, Portnov je preuzeo odgovornost za ažuriranje Krivičnog zakona i procedura u zemlji. Napori su kritikovani jer, između ostalog, otežavaju sprovođenje poštenih suđenja i opstruiraju zvanične istrage korupcije i mita.
Prije nego što je savjetovao Janukoviča, Portnov je radio zajedno sa Julijom Timošenko, Janukovičevom političkom suparnicom koja je od njega izgubila predsjedničke izbore 2010. godine.
Portnov se takođe susreo sa iskusnim američkim političkim lobistom Paulom Manafortom, koji je pomogao u osmišljavanju Janukovičevog političkog povratka 2000-ih i njegove izborne pobjede nad Timošenko. Janukovič je kasnije naredio da se Timošenkova zatvori.
Portnov je 2013. otputovao u Vašington u sklopu Manafortovih napora da ublaži američke kritike Timošenkinog zatvaranja.
"Uspjeh Andrijeve posjete je važan i pravovremen. On pokazuje da je stalna prisutnost ključnih ukrajinskih lidera koji dolaze u SAD efikasna i može promijeniti retoriku", napisao je Manafort u e-mailu iz februara 2013. "Moramo vraćati Andrija u SAD polugodišnje ili kvartalno."
Paul Manafort, republikanski lobist sa višegodišnjim iskustvom, koji je radio za bivšeg ukrajinskog predsjednika Viktora Janukoviča, doveo je Andrija Portnova u Vašington 2013. godine, kako bi pomogao u suzbijanju američkih kritika na račun Janukovičeve administracije.
E-mail, koji je bio upućen bivšem šefu kabineta Janukoviča, uključen je u sudske spise SAD nakon što je Manafort optužen 2017. godine za poreske i optužbe za prevaru koje proizilaze iz njegovog rada za Janukoviča.
Manafort je osuđen na sedam i po godina zatvora, ali ga je kasnije pomilovao predsjednik Donald Trump.
Portnov je, u međuvremenu, bio pogođen finansijskim sankcijama 2021. godine od strane Ministarstva finansija SAD.
"Široko poznat kao sudski posrednik, Portnov je bio vjerodostojno optužen za korišćenje svog uticaja za kupovinu pristupa i odluka u ukrajinskim sudovima i podrivanje reformskih napora", navodi se u saopštenju ministarstva. "Portnov je preduzeo korake da kontroliše ukrajinsko pravosuđe, utiče na povezano zakonodavstvo, nastoji da postavi lojalne zvaničnike na visoke sudske pozicije i kupuje sudske odluke."
Šta je radio u Španiji?
Nije odmah bilo jasno koliko dugo su Portnov i njegova porodica živjeli u Španiji.
Otišao je iz Ukrajine u Rusiju nakon što je Janukovič pobjegao iz zemlje, nakon februarskih protesta 2014. poznatih kao Majdan. Portnov je bio otvoren u svojoj kritici događaja na Majdanu.
Kasnije je završio u Austriji, gdje je prakticirao pravo, i nekoliko puta putovao nazad u Ukrajinu.
SBU je 2018. godine objavila da je pokrenula istragu o izdaji Portnova, navodeći da je on imao ulogu u ruskoj aneksiji Krima, ukrajinskog crnomorskog poluostrva koje je Moskva zauzela nekoliko sedmica nakon Majdana.
Slučaj je pokrenut nakon što su presretnuti telefonski razgovori iz 2014. pokazali da Portnov razgovara sa visokim savjetnikom Kremlja. Kasnije je zatvoren bez podizanja optužbi.
Vratio se u Ukrajinu 2019. godine ubrzo nakon izbora Volodimira Zelenskog za predsjednika.
"Prijatelji, nisam bio u svojoj zemlji više od pet godina", napisao je na svom Telegram kanalu tada. "I danas želim da dam snažan signal hiljadama ljudi koji su napustili Ukrajinu. Vrijeme je da se vratimo, gradimo i obnavljamo. Zdravo, moja draga domovino!"
Bio je suvlasnik proruskog TV kanala povezanog sa političarem Viktorom Medvedčukom, saveznikom Kremlja. Ukrajinske vlasti su zatvorile stanicu 2021. godine.
U martu 2022. godine, mjesec dana nakon što je Rusija pokrenula svoju sveobuhvatnu invaziju na Ukrajinu, Schemes je otkrio nekretnine koje pripadaju Portnovljevoj porodici u moskovskom regionu. Te godine, Portnov je napustio Ukrajinu zauvijek.
Janukovič je pobjegao u Rusiju nakon događaja na Majdanu i živio u južnom gradu Rostovu na Donu. Njegova trenutna lokacija je nejasna.
Luksuzno imanje u regionu Kijeva za koje je istražna jedinica Schemes ukrajinskog servisa RSE otkrila da pripada Portnovu.
Ko ga je ubio?
Portnov je upucan oko 9:15 ujutru, navodno odmah nakon što je ostavio svoje dvije kćerke u Američkoj školi u Madridu, privatnoj instituciji koja se nalazi u Pozuelo de Alarco, na periferiji španske prijestonice.
Španske vlasti su malo rekle o napretku svoje istrage.
Vanjski promatrači ukazali su na Portnovljeve prošle sukobe s ukrajinskom obavještajnom službom kao moguće indikacije da je bio na meti ukrajinskog ubojice. Drugi su rekli kako je moguće da je Portnov imao sukobe zbog svojih poslovnih interesa.
"Možda je nekome u jednom trenutku oduzet veliki posao, možda novac iz tog posla nije pravilno podjeljen, i jedan od partnera je odlučio da se osveti", rekao je Stupak. "Ne možemo to isključiti."