Uhapšen osumnjičeni za ubistvo žene i sina u BiH

Emir Selimović, osumnjičeni za dvostruko ubistvo, nakon hapšenja kod Prnjavora, BiH, 17. 2. 2025.

Emir Selimović, osumnjičen da je u noći između 12. i 13. februara ubio suprugu Inelu i njihovog 13-godišnjeg sina, uhapšen je 17. februara u nenaseljenoj vikendici kod Prnjavora u sjevernoj Bosni, potvrdila je za Radio Slobodna Evropa Mirna Miljanović, glasnogovornica Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske.

Ubistvo se dogodilo u porodičnom stanu Selimovića u Kalesiji kod Tuzle, na sjeveru Bosne. Policijske snage su, nakon dojave, a uz odobrenje kantonalnog tužitelja i suca Općinskog suda nasilno ušle u stan i zatekle beživotna tijela.

Pročitajte i ovo: Majka i dijete ubijeni u Kalesiji, osumnjičeni primijećen u banjalučkoj regiji

Selimović je od tada bio u bjekstvu, a primijećen je na području banjalučke regije. Njegovo vozilo i lične stvari su pronađene kod jezera Drenova kod Prnjavora, zbog čega su ronioci danima tražili tijelo jer je postojala sumnja i da je izvršio samoubistvo.

Direktor Centra za socijalni rad Kalesija, Muhamed Majdančić kazao je ranije kako u ovoj porodici ranije nije bilo prijavljenih slučajeva nasilja.

Pročitajte i ovo: Nakon dvostrukog ubistva u BiH: 'Sramota, femicid, femicid i onda čuješ i dijete'


Samo tokom prošle godine u ovom dijelu BiH ubijeno je pet žena, a u augustu 2023. godine u istom kantonu ubijena je Nizama Hećimović.

Nasilje u BiH se može prijaviti na SOS brojeve gender centara i to 1265 za Federaciju BiH i 1264 za Republiku Srpsku.

Nasilje se može prijaviti i na broj policije na 122.

Na teritoriji BiH postoji osam sigurnih kuća sa ukupno 200 raspoloživih mjesta za žene i djecu žrtve nasilja. Detaljnije pronađite u linkovima ispod.

Nasilje nad ženama

Kakvi ožiljci ostaju nakon nasilja? Kako porodice i žrtve nasilja nastavljaju dalje sa životima zauvijek obilježenim traumom?

Uprkos Istanbulskoj konvenciji i zakonskim okvirima rodno uslovljeno nasilje je i dalje sveprisutno u zemljama Zapadnog Balkana.

U "Ispričaj mi" pronađite priče onih koji su preživjeli rodno zasnovano nasilje, kao i svjedočenja porodica žena kojih više nema.

Saznajte i kako prijaviti nasilje u Bosni i Hercegovini, Srbiji, Hrvatskoj, Crnoj Gori, Kosovu i Sjevernoj Makedoniji.