Nakon eskalacije nasilja u Crnoj Gori, Vijeće za nacionalnu bezbjednost predložilo veting u pravosuđu

Sjednica Vijeća za nacionalnu bezbjednost Crne Gore, 24.jul 2025.

Vijeće za nacionalnu bezbjednost Crne Gore, koje dominantno čine članovi Vlade, predložilo je hitan veting nosilaca pravosudnih funkcija i donošenje Zakona o oduzimanju imovine stečene kriminalom, saopštila je Vlada 24. jula.

Premijer Milojko Spajić je sazvao Vijeće kako bi se analizirala ubistva sa obilježljima mafijaških likvidacija koja su proteklih dana izazvala uznemirenost javnosti.

Zbog eskalacije nasilja iz opozicije su prethodnih dana zahtijevali ostavke čelnika bezbjednosnih službi iz Demokrata - ministra unutrašnjih poslova Danila Šaranovića i potpredsjednika Vlade zaduženog za bezbjednost Alekse Bečića.

Prema saopštenju, o odgovornosti čelnih ljudi bezbjednosti na Vijeću nije raspravljano.

Vijeće je ocijenilo da postoji korelacija između porasta broja krivičnih djela i ukinutih pritvora, kao i nedonošenja presuda u roku od tri godine.

Prethodnih dana su se u Crnoj Gori desila dva ubistva i dva ranjavanja u Podgorici, koja se dovode u vezu sa sukobom kriminalnih klanova.

Istovremeno, u jednom lokalu u Budvi je pretučen predsjednik Opštine Budva, Nikola Jovanović, koji je zadobio teške tjelesne povrede.

Jovanović je saopštio da su trojica napadača bezbjedonosno interesantna lica po SOCTA dokumentu Uprave policije, funkcioneri Nove srpske demokratije Andrije Mandića, predsjednika Skupštine.

Pročitajte i ovo: Pretučen predsjednik Opštine Budva, uhapšen funkcioner stranke Andrije Mandića i još dvije osobe

Vijeće je na sjednici konstatovalo i "ozbiljan problem efikasnosti pravosudnog sistema u segmentu pravovremenog donošenja presuda", navodi Vlada.

Vijeće je predložilo Ministarstvu pravde da inicira izmjenu Zakonika o krivičnom postupku, kako bi se produžio maksimalni trogodišnji rok trajanja pritvora za najteža krivična djela.

Takođe je preporučeno da to ministarstvo u saradnji sa Evropskom komisijom hitno pripremi model za uvođenje vetinga nosilaca pravosudnih funkcija.

Veting je provjera imovine sudija i tužilaca, i članova njihovih porodica, eventualne povezanosti sa kriminalom i procjena njihovih profesionalnih kvalifikacija.

Iz Evropske Komisije ranije su poručili da Crnoj Gori prioritet u pregovorima sa Evropskom unijom treba da bude ispunjavanje mjerila u poglavljima koja se odnose na vladavinu prava, a ne potpuno "resetovanje" reformi u pravosuđu, koje bi izazvalo dodatna odlaganja u napretku.

Sugestija je bila reakcija na Vladinu najavu reformi pravosuđa, koja obuhvata i Predlog zakona o vetingu.

Vijeće je pozvalo Ministarstvo pravde da do oktobra donese Zakona o oduzimanju imovinske koristi stečenu kriminalom.

Vaš browser nepodržava HTML5

Bezbjednost u Crnoj Gori: 'Hrabrost je izaći na ulicu'

Saopštenje sa sjednice Vijeća za nacionalnu bezbjednost izdato je u četvrtak 24. jula, dan nakon njenog održavanja.

Sjednica je održana na dan koji je predsjednik države Jakov Milatovic predlagao za održavanje Savjeta za odbranu i bezbjednost, tijela koji odlučuje o krucijalnim pitanjima u domenu bezbjednosti, a čine ga tri člana - predsjednici države, Skupštine i Vlade.

U obrazloženju predloga Milatović je naveo da je "zbog eskalacije nasilja na ulicama i sukoba kriminalnih klanova, koji s pravom izazivaju zabrinutost i osjećaj straha među građanima" potrebno održati hitnu sjednicu Savjeta za odbranu i bezbjednost.

Potom je saopštio da je njeno održavanje upitno, jer premijer Spajić ne može doći, a Savjet se može održati samo uz prisustvo trojice predsjednika.

Premijeru ne odgovara predloženi termin - ni u srijedu, ni u četvrtak, naveli su iz Milatovićevog kabineta 22. jula za Radio Slobodna Evropa.

Istog dana Spajić je za srijedu 23. jula zakazao sjednicu Vijeća za nacionalnu bezbjednost.

Vijeće čine premijer, potpredsjednik Vlade, pet ministra, direktor Agencije za nacionalnu bezbjednost, te dva čelnika skupštinskog Odbora za bezbjednost i odbranu.

Nakon sjednice je Spajić najavio novi sastanak u užem sastavu u petak, kako bi se razradili konkretni operativni koraci usvojenih mjera

Pročitajte i ovo: Predsjednik Crne Gore tvrdi da premijer ne dolazi na sjednicu Savjeta za bezbjednost