Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je 24. februara da je Srbija napravila grešku što je glasala za rezoluciju u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija kojom se potvrđuje podrška Ukrajini i njenom teritorijalnom integritetu.
Vučić je za televiziju Happy rekao da je Srbija trebalo da bude uzdržana.
"Ja mislim da je Srbija danas napravila grešku, izvinjavam se građanima zbog toga i sam snosim krivicu za to", rekao je Vučić.
On je dodao da je dobio objašnjenje da je Srbija tim glasanjem potvrdila "stavove o teritorijalnom integritetu".
"Ne bismo ih negirali i da smo bili uzdržani. Ne mislim da treba da se dodvoravamo bilo kojoj sili, ni Rusima, ni Amerikancima", rekao je Vučić.
Dodao je da je Srbija bila uzdržana kada je reč o predlogu rezolucije SAD i da je tu glasala "kako treba".
On je naveo da je Srbija tri godine "izdržala u najtežoj mogućoj situaciji", kada je reč o sankcijama Rusiji, dodajući da tu poziciju Srbije "neće srušiti jedna, dve ili tri rezolucije".
Članice Ujedinjenih nacija su 24. februara većinom glasale za rezoluciju koja podržava teritorijalni integritet Ukrajine.
Pročitajte i ovo: SAD glasale protiv Rezolucije o Ukrajini u UNRezolucijom, za koju je glasalo 93 zemlje, protiv je bilo 18 uz 65 uzdržanih – što je pad podrške u poređenju s prethodnim rezolucijama koje podržavaju Ukrajinu – ponovo je potvrđena "posvećenost Skupštine UN suverenitetu, nezavisnosti, jedinstvu i teritorijalnom integritetu Ukrajine".
SAD su glasale protiv rezolucije koju su predložile Ukrajina i evropske zemlje. Protiv su bile takođe i Rusija i još 16 zemalja. Od zemalja EU protiv te rezolucije je bila i Mađarska.
Zemlje Zapadnog Balkana – Albanija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Severna Makedonija i Srbija – takođe su glasale za tu rezoluciju.
Srbija je uz Tursku jedina zemlja kandidat za članstvo u Evropskoj uniji koja se nije pridružila sankcijama Brisela Rusiji.
Rezolucija koju su SAD predložile s pozivom na "brzi kraj" sukoba u Ukrajini, bez spominjanja teritorijalnog integriteta Ukrajine, nije dobila podršku članova Generalne skupštine UN.
Rezolucije Generalne skupštine UN nisu obavezujuće, ali se smatraju pokazateljem mišljenja u svetu.