Dostupni linkovi

SIPA dostavila izvještaj Tužilaštvu BiH o pokušaju hapšenja Dodika


Zgrada SIPA-e u Banjaluci.
Zgrada SIPA-e u Banjaluci.

Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA) dostavila je Tužilaštvu BiH izvještaj u vezi pokušaja hapšenja Milorada Dodika u Administrativnom centru Vlade Republike Srpske u Istočnom Sarajevu.

Nekoliko inspektora SIPA-e došlo je 23. aprila pred Administrativni centar Vlade RS u Istočnom Sarajevu, gdje je predsjednik entiteta RS Milorad Dodik držao sastanak.

Maskirani policajci Ministarstva unutrašnjih poslova RS, naoružani dugim cijevima, nisu im dopustili da uđu u zgradu, nakon čega su se pripadnici SIPA-e povukli.

"Informišemo javnost da je Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA) Tužilaštvu Bosne i Hercegovine dostavila Izvještaj o postojanju osnova sumnje da su počinjena krivična djela 'Sprječavanje službene osobe u vršenju službene radnje' i 'pomoć učiniocu nakon počinjenog krivičnog djela' propisana Krivičnim zakonom Bosne i Hercegovine", soapćili su iz ove sigurnosne agencije 6. maja.

Izvještajem je obuhvaćeno više osoba koja su identifikovana kao počinioci navedenih krivičnih djela.

Prethodno, tokom dana, je za RSE potvrđeno da je Policijska uprava Istočno Sarajevo podnijela krivičnu prijavu Javnom tužilaštvu entiteta Republika Srpska protiv sedam pripadnika Državne agencije za istrage i zaštitu.

Policajci SIPA-e prijavljeni su za, kako navode iz policijske uprave, "protupravno lišenje slobode, u vezi sa zloupotrebom službenog položaja".

"Ukoliko je to tačno možemo konstatovati da podnosici takvog izvještaja, osim krivičnih djela navedenih u izvještaju SIPA-e čine i nova krivična djela 'Lažno prijavljivanje' i 'Neizvršavanje odluke Ustavnog suda Bosne i Hercegovine i Suda Bosne i Hercegovine', navode iz SIPA-e.

Sindikat Državne agencije za istrage i zaštitu izrazio je 6. maja zabrinutost i osudio postupke Policijske uprave Istočno Sarajevo.

Iz Sindikata navode da su ti službenici djelovali isključivo po nalogu nadležnog tužilaštva, u okviru svojih zakonskih ovlaštenja i zadataka propisanih Zakonom o SIPA-i i Krivičnim zakonom BiH.

Pozvali su nadležne državne institucije da stanu u zaštitu policijskih službenika ove sigurnosne agencije, tražeći zaštitu od "političkih i insitucionalnih pritisaka".

Bh. pravosuđe sedmicama pokušava da privede Dodika, koji je osumnjičen za napad na ustavni poredak. On se, zajedno sa predsjednicima Skupštine RS i Vlade RS, Nenadom Stevandićem i Radovanom Viškovićem tereti za napad na ustavni poredak, te je za njima raspisana i centralna potjernica u BiH, nakon što se nisu odazvali pozivu Tužilaštva BiH na saslušanje.

To znači da bi svaka od 15 policijskih agencija u BiH trebalo da ih privede, ali do toga do danas nije došlo.

Dodik je krajem februara pred Sudom BiH prvostepeno osuđen na godinu zatvora i šest godina zabrane bavljenja politikom, zbog nepoštovanja odluka visokog predstavnika u BiH.

Nakon presude, vlasti u RS-u su usvojile niz neustavnih odluka, među kojima je zakon kojima se zabranjuje rad Suda BiH, Tužilaštva BiH, SIPA-i i Visokog sudskog i tužilačkog vijeća (VSTV) na teritoriji tog entiteta.

Vlasti RS ne odustaju od ovog zakona iako je Ustavni sud BiH 7. marta privremeno zaustavio njegovu primjenu.

XS
SM
MD
LG