Dostupni linkovi

Novi zakon u RS ostavio opoziciju bez novca, a BiH bez nadležnosti


SNSD Milorada Dodika imaće korist, a opozicija u RS blokadu finansija novim zakonom u RS. (predizborni plakat SNSD-a u Banjaluci - fotoarhiva)
SNSD Milorada Dodika imaće korist, a opozicija u RS blokadu finansija novim zakonom u RS. (predizborni plakat SNSD-a u Banjaluci - fotoarhiva)

Zatvaranje svakog kanala finansiranja. Tako opozicione stranke u Republici Srpskoj komentarišu usvajanje zakona o finansiranju političkih stranaka u tom bh. entitetu, dan nakon što je usvojen u tamošnjoj skupštini.

Zakon koji predstavlja novo zadiranje u ustavni i institucionalni poredak Bosne i Hercegovine, usvojen je kao odgovor na odluku visokog predstavnika u BiH Crhristiana Schmidta koji je zabranio javno finansiranje Saveza nezavisnih socijaldemokarata Milorada Dodika i Ujedinjene Srpske, na čijem je čelu Nenad Stevandić.

Schmidt je to učinio zbog antiustavnog djelovanja ove dvije stranke, nakon niza secesionističkih odluka RS kojima se podrivaju institucije BiH.

"Mi nemamo ni načelnike, ni pristup javnim preduzećima. Nemamo članarine, nemamo infrastrukturu da ih ubiremo. Ovim zakonom nama se zatvara apsolutno svaki kanal finansiranja", kaže za Radio Slobodna Evropa (RSE) poslanica opozicione stranke "Lista za pravdu i red" u Skupštini RS Zagorka Grahovac.

Ova politička partija je, kaže ona, mjesečno dobijala oko 20.000 maraka (10.000 evra) iz budžeta RS, od čega su finansirali jednog radnika, osnovne kancelarijske troškove, te stipendirali studente.

"Demokratski sistem se urušava, jer male i opozicione partije više ne mogu opstati. Ovdje više nije riječ o reformi finansiranja, nego o pokušaju da se opozicija politički i finansijski uništi", ističe Grahovac.

Zakonom o finansiranju političkih partija u RS, usvojenom u entitetskoj Skupštini 21. maja, pored ostalog, ukida se finansiranje svih političkih partija u RS iz entitetskog i lokalnih budžeta.

Zakon još nije stupio na snagu, jer je potrebno da prođe i proceduru u Vijeću naroda Republike Srpske. Ako se u Vijeću naroda ne pokrene postupak "zaštite vitalnog nacionalnog interesa" iz nekog od klubova Bošnjaka, Hrvata, Srba ili reda 'Ostalih', zakon će stupiti na snagu i bez odluke Vijeća naroda. Ukoliko stupi na snagu, ostaje mogućnost ustavnog preispitivanja zakona.

Svojom odlukom, u skladu sa Bonskim ovlaštenjima, može ga poništiti i visoki predstavnik u BiH.

Iz Kancelarije visokog predstavnika (OHR) nisu odgovorili na upit RSE o novom zakonu.

Iz Centralne izborne komisije BiH za RSE su naveli da se za sada neće oglašavati o zakonu usvojenom u RS.

Opozicione stranke u RS, pravnici i organizacije civilnog društva upozoravaju da je riječ o zakonskom rješenju koje podriva državne nadležnosti, stvara pravnu nesigurnost i otvara vrata legalizovanoj političkoj korupciji.

Šta kažu u drugim opozicionim strankama?

Usvajanjem novog entitetskog zakona o finansiranju političkih stranaka, najjača opoziciona parija u RS, Srpska demokratska stranka (SDS) suočava se s ozbiljnim finansijskim udarom koji bi mogao rezultirati zatvaranjem kancelarija širom RS i otpuštanjem zaposlenih.

To je za RSE rekao predsjednik SDS-a Milan Miličević, te upozorio da će zakon posebno pogoditi opoziciju i male partije koje nemaju pristup budžetskim sredstvima.

"Mi smo već bili primorani da otpustimo jedan broj radnika kada nam je račun bio blokiran. Sada, ukidanjem i posljednjeg modaliteta za dotok sredstava, većina kancelarija će morati biti zatvorena, a finansiranje postaje praktično nemoguće", izjavio je Miličević.

Prema njegovim riječima, SDS je do sada sredstva dobijao na osnovu broja osvojenih mandata, putem budžetskih linija koje su omogućavale ugovore sa nevladinim organizacijama.

No, novi zakon te mogućnosti ukida i ostavlja stranke da se oslanjaju isključivo na članarine i donacije, koje, kako kaže Miličević, nisu realan izvor opstanka za većinu opozicionih partija.

"Ovo je zapravo legalizacija sivih tokova novca, jer će vladajuće stranke nastaviti da se finansiraju preko tajkuna i neformalnih mreža. Za opoziciju, to znači gušenje slobode govora, političkog djelovanja i javnog izražavanja", kaže on i dodaje da su ovakvi potezi vlasti "nastavak politike represije nad neistomišljenicima".

Opozicione partije najavljuju osporavanje novog zakona u RS i pred entitetskim Ustavnim sudom.

Šta je sporno u novom zakonu u RS?

Zakon u RS predviđa formiranje paralelnog sistema izvještavanja i nadzora, kaže za RSE Damjan Ožegović iz Transparency Internationala u BiH i jedan od pravnika koji je radio analizu zakona.

To je, ističe, u direktnoj suprotnosti sa važećim zakonima na državnom nivou.

"Više nije jasno kome političke stranke trebaju podnositi finansijske izvještaje, ko ih revidira, ko ih kontroliše. To stvara institucionalni haos", ističe Ožegović.

Zakon o finansiranju političkih stranaka BiH propisuje, između ostalog, da fizička lica mogu donirati do 10.000 maraka (5.000 evra) godišnje, dok je pravnim licima dozvoljeno do 50.000 maraka (25.000 evra).

Donacije od firmi koje posluju sa javnim sektorom su zabranjene.

Nova pravila u RS, ne samo da ukidaju budžetska sredstva za sve političke partije u RS, već, suprotno državnom zakonu, omogućavaju enormno povećane donacije iz privatnog sektora.

Zakon omogućava firmama da doniraju do 100.000 maraka (50.000 evra) godišnje, te ne propisuje zabrane za firme koje posluju s javnim sektorom.

"Radi se o svojevrsnom osvetničkom zakonu. Njime se ukida budžetsko finansiranje svim strankama, ali se vladajućim omogućava da kroz tajkunske strukture nadomjeste gubitke. Opozicija takav pristup nema i zbog toga će najviše stradati", naveo je Ožegović.

Navodi i kako na to podsjeća i Transparency-jev izvještaj koji navodi da su stranke na prošlim izborima prijavile najmanje 2,6 miliona maraka (1,3 miliona evra) manje troškova nego što su zaista potrošile.

"Ovim zakonom se Republičkoj izbornoj komisiji (RS) dodjeljuju nadležnosti koje su već propisane Izbornim zakonom BiH i Zakonom o finansiranju političkih stranaka, a koje pripadaju isključivo Centralnoj izbornoj komisiji BiH", ocijenio je Ožegović za RSE.

'Legalizacija već postojećih privilegija'

Urednik magazina "Buka", Aleksandar Trifunović, upozorio je da će zakon imati ozbiljne posljedice za opoziciju, dok SNSD neće ni osjetiti udar.

"Godinama gledamo kako Milorad Dodik koristi kompletnu državnu infrastrukturu u kampanji, od helikoptera do desetina službenih automobila. Sve to je pokriveno iz budžeta. On nema taj problem kao male opozicione stranke", rekao je Trifunović.

Zakon, kako kaže, predstavlja "legalizaciju već postojećih privilegija" i stavljanje opozicije u potpuno neravnopravan položaj.

"Ovo jeste osveta, ali je i strategija dugoročne kontrole. SNSD sada može legalno primati veće donacije nego ikad prije", rekao je Trifunović.

I u Koaliciji za fer i poštene izbore "Pod lupom" ističu za RSE kako se novim zakonom ne štedi javni novac, već se vrši politička odmazda.

"Političke stranke imaju zakonsku mogućnost da se finansiraju iz budžeta, ali ne i obavezu. Zakon je uslijedio neposredno nakon što je OHR zabranio finansiranje SNSD-a i Ujedinjene Srpske, i sada se koristi da bi se kaznile stranke koje nisu bile obuhvaćene tom zabranom", rekao je za RSE Hasan Kamenjaković, portparol Koalicije.

Prema njegovim riječima, ovakav zakon samo produbljuje nepovjerenje građana u institucije i dodatno slabi političku konkurenciju, posebno na lokalnim nivoima gdje su manji akteri jedini korektiv vlasti.

Saradnja na tekstu: Predrag Zvijerac

XS
SM
MD
LG