Bidzina Ivanišvili, milijarder naklonjen Rusiji koji se smatra najmoćnijom političkom figurom Gruzije, odbio je sastanak s američkim ambasadorom u Tbilisiju, za koji je ambasada rekla da je zamoljen da prenese poruku Trumpove administracije.
Američka ambasada je u saopštenju od 28. maja navela da je sastanak 22. maja zatražio državni sekretar Marco Rubio, "kako bi se prenijela poruka administracije i ponovo prenijelo koje konkretne korake gruzijska vlada može poduzeti kako bi pokazala da je ozbiljna u vezi s resetiranjem odnosa sa Sjedinjenim Državama".
U saopštenju se dodaje da je Ivanišvili, počasni predsjednik vladajuće stranke Gruzijski san, "odbio" sastanak s ambasadoricom Robin Dunnigan.
Ivanišvili, koji je pod sankcijama SAD-a, potvrdio je da je sastanak zatražen. Ali je rekao da je odbio, kao što je to činio i ranije, jer smatra da je pogrešno "sastati se s ambasadorom i razgovarati o državnim poslovima" s obzirom na ono što naziva "ličnom ucjenom" s kojom se suočava jer ga sankcije sprječavaju da primi novac koji je dobio u sudskom sporu s Credit Suisseom u Singapuru bez posebne dozvole.
Gruzija, nekada bliži saveznik SAD-a, razljutila je Washington i Evropsku uniju svojom uočenom naklonošću prema Rusiji i nasilnim obračunom s neistomišljenicima u toj kavkaskoj naciji.
Zemlja je dobila status kandidata za EU u decembru 2023. godine, ali su odnosi s Bruxellesom bili napeti nakon usvajanja kontroverznog zakona o "stranim agentima" u maju 2024. godine, koji je kroz parlament progurala stranka Gruzijski san, koja je na vlasti od 2012. godine.
Dodajući tenzije, policija u Tbilisiju sukobila se s prozapadnim demonstrantima nakon izbora, privela desetine i povrijedila desetine ljudi koji optužuju vladu stranke Gruzijski san da udaljava zemlju od EU i približava je Moskvi.
Politička kriza izbila je nakon što je Gruzijski san proglasio pobjedu na oktobarskim parlamentarnim izborima za koje je Organizacija za evropsku sigurnost i saradnju (OSCE) rekla da su bili obilježeni slučajevima kupovine glasova, dvostrukog glasanja, fizičkog nasilja i zastrašivanja.
Američke sankcije uvedene su u decembru dok su Brisel i Vašington pratili da vide hoće li gruzijski zvaničnici pojačati svoju sklonost ka Moskvi, vratiti se proevropskom putu ili ostati u okruženju nemira i neizvjesnosti.
U saopštenju od 28. maja, Američka ambasada se ponovo osvrnula na zategnute odnose, rekavši da se nada da gruzijska vlada "iskreno želi da se vrati 33 godine partnerstva i prijateljstva sa Amerikom i američkim narodom".
Forbes procjenjuje Ivanišvilijevo bogatstvo na oko 2,5 milijardi dolara zaključno sa 28. majem, od čega veći dio dolazi kroz metale, bankarstvo i telekomunikacijsku imovinu u Rusiji tokom 1990-ih.