Rusija je otkazala ponudu za slanje četiri svoja ratna broda kroz turske vode u Crno more na zahtjev Turske, rekao je ministar vanjskih poslova Mevlut Cavusoglu, dodajući da je odluka donesena prije nego što je Ankara zatvorila moreuz zbog invazije Moskve na Ukrajinu.
NATO saveznik Turska graniči s Ukrajinom i Rusijom na Crnom moru i ima dobre veze sa objema. Ankara je u ponedjeljak saopštila da je zatvorila moreuz Bosfor i Dardanele prema paktu iz 1936. godine, omogućavajući joj da obuzda prelazak nekih ruskih brodova. Pakt ne obuhvata plovila koja se vraćaju u svoje baze u Crno more.
Cavusoglu je kasno u utorak za radio Haberturk rekao da je Turska zamolila Rusiju da ne šalje svoje brodove prije nego što je invaziju Moskve u nedjelju označila kao "rat", pravno joj dozvolivši da zatvori prolaze prema Konvenciji iz Montreuxa.
"Rusija je rekla da će četiri njena broda proći moreuzom od 27. do 28. februara, od kojih tri nisu registrovana za baze u Crnom moru", rekao je Cavusoglu. "Rekli smo Rusiji da ne šalje ove brodove, a Rusija je rekla da brodovi neće preći moreuz."
"Ovim niko ne bi trebao biti uvrijeđen, jer Montreux konvencija važi danas, juče i sutra, i mi ćemo je implementirati", rekao je on.
Reuters je ranije ove sedmice izvijestio da najmanje četiri ruska broda - dva razarača, fregata i obavještajni brod - čekaju na odluku Turske da pređe iz Mediterana. Dvojica od njih, fregata i razarač, tražili su dozvolu za putovanje ove sedmice.
Sjedinjene Države "izrazile su zahvalnost" za potez Turske da zatvori moreuz. Ukrajinski ambasador u Ankari rekao je da je Kijev "zahvalan" Turskoj na "pedantnoj" implementaciji pakta.
Nazvavši invaziju Rusije neprihvatljivim kršenjem međunarodnog prava, Turska je pažljivo formulirala svoju retoriku da ne uvrijedi Moskvu, s kojom ima bliske energetske, odbrambene i turističke veze. Pozvala je na dijalog i ponudila da bude domaćin mirovnih pregovora.
Cavusoglu je u utorak ponovio da se Turska neće pridružiti svojim zapadnim saveznicima u uvođenju ekonomskih sankcija Rusiji.
Uspostavljajući blisku saradnju sa Rusijom, Turska je takođe prodala dronove Kijevu, što je naljutilo Moskvu. Takođe se protivi ruskoj politici u Siriji i Libiji, kao i njenoj aneksiji Krima 2014. godine.
Ukrajinski ministar odbrane Oleksij Reznikov rekao je u srijedu da bi zemlja trebala primiti još jednu pošiljku turskih dronova, što će vjerovatno razbjesniti Rusiju.