Odgovornost nizozemskog bataljona
U noći pred zauzimanje Srebrenice od pripadnika Vojske RS, 11. jula 1995., desetine hiljada stanovnika, većinom žena, djece i starijih osoba, pobjeglo je pred Vojskom RS u bazu UN-a, pet kilometara od grada.
U bazi, u kojoj su bile raspoređene nizozemske mirovne snage, bilo je i oko 300 muškaraca dok ih je, prema procjenama, nekoliko stotina bilo ispred. Pripadnici tog bataljona istjerali su ih iz baze 13. jula, kada su muškarci razdvojeni od žena i djece. Nakon toga su likvidirani.
Prije četiri godine, sudskom presudom je utvrđeno da je Nizozemska djelimično odgovorna za njihovu smrt. Srodnici žrtava imaju pravo na odštetu od Nizozemske, a procijenjeno je da je riječ o oko hiljadu osoba.
Iz arhive donosimo priču RSE.
Haški tužilac u Potočarima
U Memorijalni centar Potočari od jutarnjih sati pristižu građani te domaći i međunarodni zvaničnici, koji će prisustvovati komemoraciji i obilježavanju 30. godišnjice genocida nad Bošnjacima u Srebrenici.
U Potočare je, među ostalima, stigao glavni haški tužilac Serge Brammertz. U gotovo tri decenije rada, Haški tribunal je za genocid i druge zločine koji su se dogodili u Srebrenici osudio 18 osoba, na pet doživotnih i više od 200 godina zatvora.
U podne će zvaničnici položiti cvijeće na spomen-obilježje, a uslijedit će vjerski obred i ukop sedam žrtava genocida.
Policijska uprava Zvornik saopćila je da poduzima sve mjere da skup u Srebrenici protekne mirno, a zbog sigurnosti učesnika zabranjena je upotreba dronova.
Memorijalni centar uoči ukopa žrtava genocida
U Srebrenici i izvjestiteljica UN-a za ljudska prava na okupiranim palestinskim teritorijima
Francesca Albanese, specijalna izvjestiteljka UN-a za ljudska prava na okupiranim palestinskim teritorijima, stigla je na obilježavanje 30. godišnjice genocida u Srebrenici.
Sjedinjene Američke Države uvele su joj sankcije 10. jula zbog njenih napora da Međunarodni krivični sud (ICC) preduzme mjere protiv američkih i izraelskih zvaničnika, kompanija i njihovih čelnih ljudi, kako je obrazložio američki državni sekretar Marco Rubio.
"To nije znak moći, to je znak krivnje", rekla je ranije za AP italijanska advokatica za ljudska prava.