Dostupni linkovi

Ukop žrtava na 30. godišnjicu genocida u Srebrenici, 11. juli 2025.
Ukop žrtava na 30. godišnjicu genocida u Srebrenici, 11. juli 2025.

Sedam žrtava ukopano na 30. godišnjicu genocida u Srebrenici

• U Srebrenici je 11. jula obilježena 30. godišnjica genocida u kome je Vojska Republike Srpske (RS) ubila više od 8.300 bošnjačkih muškaraca i dječaka.

• Još sedam žrtava ukopano je u Memorijalnom centru u Potočarima gdje su sahranjene ukupno 6.772 osobe.

• Sahrani je prethodila komemoracija na kojoj je poručeno da je međunarodna zajednica "zakazala" jer nije sprječila genocid, kao i da njegovo negiranje mora prestati.

• Pred sudovima u Hagu i regiji, za genocid i ratne zločine u Srebrenici osuđeno je više od 50 osoba, na oko 780 godina zatvora.

• Među osuđenima su Radovan Karadžić i Ratko Mladić, bivši predsjednik entiteta RS i nekadašnji komandant Vojske RS, koji su osuđeni na doživotni zatvor.

09:42 11.7.2025.

Odgovornost nizozemskog bataljona

U noći pred zauzimanje Srebrenice od pripadnika Vojske RS, 11. jula 1995., desetine hiljada stanovnika, većinom žena, djece i starijih osoba, pobjeglo je pred Vojskom RS u bazu UN-a, pet kilometara od grada.

U bazi, u kojoj su bile raspoređene nizozemske mirovne snage, bilo je i oko 300 muškaraca dok ih je, prema procjenama, nekoliko stotina bilo ispred. Pripadnici tog bataljona istjerali su ih iz baze 13. jula, kada su muškarci razdvojeni od žena i djece. Nakon toga su likvidirani.

Prije četiri godine, sudskom presudom je utvrđeno da je Nizozemska djelimično odgovorna za njihovu smrt. Srodnici žrtava imaju pravo na odštetu od Nizozemske, a procijenjeno je da je riječ o oko hiljadu osoba.

Iz arhive donosimo priču RSE.

09:51 11.7.2025.

Haški tužilac u Potočarima

U Memorijalni centar Potočari od jutarnjih sati pristižu građani te domaći i međunarodni zvaničnici, koji će prisustvovati komemoraciji i obilježavanju 30. godišnjice genocida nad Bošnjacima u Srebrenici.

U Potočare je, među ostalima, stigao glavni haški tužilac Serge Brammertz. U gotovo tri decenije rada, Haški tribunal je za genocid i druge zločine koji su se dogodili u Srebrenici osudio 18 osoba, na pet doživotnih i više od 200 godina zatvora.

Haški tužilac Serge Brammertz u Srebrenici, april 2022.
Haški tužilac Serge Brammertz u Srebrenici, april 2022.

U podne će zvaničnici položiti cvijeće na spomen-obilježje, a uslijedit će vjerski obred i ukop sedam žrtava genocida.

Policijska uprava Zvornik saopćila je da poduzima sve mjere da skup u Srebrenici protekne mirno, a zbog sigurnosti učesnika zabranjena je upotreba dronova.



09:55 11.7.2025.

Memorijalni centar uoči ukopa žrtava genocida

09:56 11.7.2025.

U Srebrenici i izvjestiteljica UN-a za ljudska prava na okupiranim palestinskim teritorijima

Francesca Albanese u Srebrenici 11. 7. 2025.
Francesca Albanese u Srebrenici 11. 7. 2025.

Francesca Albanese, specijalna izvjestiteljka UN-a za ljudska prava na okupiranim palestinskim teritorijima, stigla je na obilježavanje 30. godišnjice genocida u Srebrenici.

Sjedinjene Američke Države uvele su joj sankcije 10. jula zbog njenih napora da Međunarodni krivični sud (ICC) preduzme mjere protiv američkih i izraelskih zvaničnika, kompanija i njihovih čelnih ljudi, kako je obrazložio američki državni sekretar Marco Rubio.

"To nije znak moći, to je znak krivnje", rekla je ranije za AP italijanska advokatica za ljudska prava.

Učitajte više sadržaja...

XS
SM
MD
LG