Vučićeva poruka povodom godišnjice genocida
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da se "danas navršava trideset godina od strašnog zločina u Srebrenici".
"Prošlost ne možemo promeniti, ali moramo promeniti budućnost. Još jednom, u ime građana Srbije, izražavam saučešće porodicama bošnjačkih žrtava, uveren da se sličan zločin nikada neće ponoviti", kazao je Vučić.
Usprkos presudama međunarodih sudova, kojima je potvrđeno da je u Srebrenici počinjen genocid, njegovo negiranje u protekle tri decenije, nije zaustavljeno.
Zvaničnici entiteta RS i Srbije tvrde da se u Srebrenici, umjesto genocida, dogodio "strašni zločin".
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je 11. jula da se "u Srebrenici 1995. apsolutno nije dogodio genocid nad Bošnjacima, što ne znači da to nije užasan ratni zločin".
Komemoracija za žrtve
Inotoniranjem himne Bosne i Hercegovine i minutom šutnje, u Memorijalnom centru u Potočarima počela je komemoracija za žrtve genocida u Srebrenici.
Uslijedit će vjerski obred i ukop sedam ubijenih u genocidu koji su počinili pripadnici Vojske RS u ljeto 1995.
Gradonačelnik Londona Khan: 8.000 muškaraca i dječaka ubijeno je zbog svoje etničke pripadnosti i vjere
Gradonačelnik Londona Sadiq Khan poručio je kako se danas sjećamo 8.000 muškaraca i dječaka ubijenih u genocidu u Srebrenici.
"Ubijeni su zbog svoje etničke pripadnosti i vjere u jednom od najmračnijih poglavlja bosanskog rata prije 30 godina. Moje misli i molitve su s njihovim voljenima, koji još uvijek nose uspomenu na to strašno vrijeme", napisao je Khan na X-u.
'Prije 30 godina civilizacija pala na ispitu'
Hamdija Fejzić, iz Organizacionog odbora za obilježavanje godišnjice genocida u Srebrenici, kazao je da je prije 30 godina "civilizacija pala na ispitu čovječnosti jer je tada svijet Srebrenici okrenuo leđa".
"Trideset godina živimo sa istinom o genocidu i slušamo laži, poricanja i poniženja. Nismo zaboravili i pokleknuli i nećemo", kazao Fejzić na komemoraciji.
Postavio je pitanje gdje su bile države Ujedinjenih nacija u julu 1995. i zašto su "ostavile Srebreničane bez pomoći".
"Nisu samo propustili da nas zaštite, svijet je zakazao, šutio i bio saučesnik", kazao je.
Istaknuo je da Rezolucija o genocidu u Srebrenici koju je UN usvojio 2024. godine "ne briše sramotu iz 1995".
"Negiranje genocida je njegov nastavak i onoga što je započeto 1995. Naša dužnost je da budemo glas onih koji su ubijeni", kazao je Fejzić.