Predsjednik EU vijeća: Negiranju genocida nema mjesta u Evropi
Predsjednik Evropskog vijeća Antonio Luis Santos da Costa kazao je će Evropska unija sjećanje na žrtve genocida u Srebrenici čuvati zauvijek.
"U Evropi niti bilo gdje drugo nema mjesta negiranju genocida i veličanju zločinaca. To truje našu budućnost i naša je dužnost je da se suočimo sa istinom u cijelosti. To je prvi korak kako bismo osigurali da se ovakvi zločini više nikad ne ponove", kazao je Luis Da Costa.
Dodao je da je Europska unija rođena iz pepela i da se tom istom vizijom danas vode kod proširenja na zemlje Zapadnog Balkana te naglasio da je BiH mjesto u EU kao mjestu inkluzije, vjerskih sloboda i različitosti.
'Genocid u Srebrenici jedno od najmračnijih poglavlja', poruka šefice Evropske komisije
"Neki događaji u istoriji bacaju sjenu koja ostaje prisutna kroz generacije. Tako je i genocid u Srebrenici jedno od najmračnijih poglavlja u kolektivnom sjećanju Evrope", poručila je predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen povodom 30. godišnjice genocida u Srebrenici.
Ukazala je na na dužnost očuvanja istine, kako bi buduće generacije znale šta se dešavalo.
"Moraju znati da su ljeta 1995. godine žrtve sistematski pogubljene i ukopane u masovnim grobnicama unutar UN-ove 'sigurne zone' Srebrenica. Grada u kome su vjerovali da će ih zaštititi u brutalnom ratu koji je harao Bosnom i Hercegovinom", navela je.
Istaknula je da Evropska unija nikada neće zaboraviti šta se u tom gradu dogodilo.
"Ne bježimo od svoje prošlosti i odgovornosti za neuspjeh da spriječimo i zaustavimo genocid. Nikada nećemo dozvoliti da se ispisuje neka druga verzija istorije. Odlučno odbacujemo i osuđujemo bilo kakvo negiranje, izvrtanje ili minimiziranje genocida u Srebrenici, kao i veličanje ratnih zločinaca", poručila je predsjednica Evropske komisije.
Kako je kazala, politički lideri imaju veliku odgovornost u tom pogledu, posebno u BiH i širom Zapadnog Balkana.
"Oni moraju biti primjer drugima u priznavanju utvrđenih činjenica i iskrenom odavanju počasti žrtvama. Moraju aktivno raditi na pomirenju suprotstavljajući se korijenima mržnje koji su doveli do ovih zločina. To je jedini put ka svjetlijoj i prosperitetnijoj budućnosti za buduće naraštaje", navela je u poruci.
U Sarajevu sirene u znak sjećanja na žrtve
Trideset godina od genocida u Srebrenici, u znak sjećanja na više od 8.000 žrtava, u Sarajevu su se u podne oglasile sirene. Građani su prethodno pozvani da se zaustave, izađu iz automobila, te na taj način odaju počast ubijenima.
Francuski predsjednik Macron: Nema mjesta revizionizmu
Srebrenica ostaje trajna mrlja u sjećanju Evrope i svijeta i obavezuje nas na istinu i pravdu, naveo je francuski predsjednik Emmanuel Macron u poruci povodom 30. godišnjice genocida u Srebrenici.
On je kazao da je istina priznanje veličine i neizrecive težine zločina motivisanog etničkom mržnjom i priznanje da prije 30 godina međunarodna zajednica nije uspjela zaštititi civile.
"Pravda je potvrda da se sudske presude moraju poštovati i da nema mjesta revizionizmu i negiranju na prostoru koji želi da se priključi Evropskoj uniji", naglasio je francuski predsjednik.
On je dodao da je Francuska ponosna što je izgradila zajedničku perspektivu s Njemačkom nakon Drugog svjetskog rata koja ostaje ključna na izgradnji Evrope.
"Ovu perspektivu želimo dijeliti sa Bosancima i Hercegovcima uz sve njihove različitosti i sa svim narodima ovog regiona. Francuska ostaje uz vas na teškom putu izgradnje povjerenja i prosperitetne budućnosti u ujedinjenoj Evropi", kazao je Macron.