Dostupni linkovi

Azerbejdžan i Sirija u zavjeri protiv Irana? Teheran tako misli


Ova fotografija koju je objavilo Predsjedništvo Sirije prikazuje predsjednika Azerbejdžana(desno) Ilhama Alijeva kako u Bakuu 12. jula prima privremenog predsjednika Sirije Ahmeda al-Šaraa.
Ova fotografija koju je objavilo Predsjedništvo Sirije prikazuje predsjednika Azerbejdžana(desno) Ilhama Alijeva kako u Bakuu 12. jula prima privremenog predsjednika Sirije Ahmeda al-Šaraa.

Posjeta privremenog sirijskog predsjednika Ahmeda al-Šaraa(al Sharaa)Bakuu prošlog vikenda istakla je dramatičan zaokret u regionalnim savezima, izazvavši mješavinu zabrinutosti, sumnji i strateških preračunavanja u iranskim medijima.

Zvanična saopštenja nakon Šaraovog sastanka s predsjednikom Ilhamom Alijevim(Aliyev) naglasila su početak nove ere u sirijsko-azerbejdžanskim odnosima. Oba lidera su priznala prethodnu stagnaciju, direktno okrivljujući svrgnutog predsjednika Bašara al-Asada(Bashar al-Assad) zbog njegove "neprijateljske politike", te su se obavezali da će obnoviti i produbiti saradnju.

Posebno je značajno što je tokom posjete postignut dogovor o izvozu azerbejdžanskog gasa u Siriju preko Turske, a zvaničnici su taj sporazum nazvali prijeko potrebnim rješenjem za hroničnu energetsku krizu u Siriji.

U međuvremenu, razni mediji, uključujući izraelske, tvrdili su da su se sirijski i izraelski zvaničnici sastali na marginama ove posjete. Nije jasno da li je Šaraa prisustvovao sastanku, ali sama činjenica da je do takvog sastanka došlo – uz posredovanje Azerbejdžana, ključnog izraelskog saveznika u regiji – dodatno je izazvala zabrinutost u Teheranu.

Šaraa, bivši pobunjenik poznat pod ratnim imenom Abu Mohammed al-Džolani(Mohammed al-Jolani), udružio se s pobunjenicima koje podržava Turska i u decembru 2024. predvodio svoju frakciju Hayat Tahrir al-Sham (HTS) u munjevitoj ofanzivi koja je na kraju srušila vladu Bašara al-Asada, koju su podržavali Iran i Rusija.

Sigurnosni izazovi

Zajednička zabrinutost u iranskim medijima odnosi se na ono što se vidi kao premještanje militantnog prisustva sa sirijskog ratišta na Kavkaz – neposredno uz granicu s Iranom.

Arman-e Melli, reformistički orijentisan list, tvrdi da će jedan aspekt novog odnosa između Damaska i Bakua uključivati premještanje boraca iz Sirije preko Turske u baze u Azerbejdžanu – potencijalni razvoj događaja koji je opisan kao "misija" za Šaraua.

Pretpostavlja se da je prisustvo boraca namijenjeno destabilizaciji područja uz granice Irana i Rusije te izvođenju operacija usmjerenih protiv šireg saveza Kine, Rusije i Irana.

Konzervativni list Farhikhtegan iznio je sličan stav, tvrdeći da Šaraa vidi pregrupisavanje svojih boraca kao odgovor na zahtjev SAD-a da se strani borci uklone iz Sirije. Prema tom planu, navodi list, Azerbejdžan bi postao strateško čvorište – bilo kao polazna tačka za daljnje infiltracije u Kavkaz i Rusiju, ili kao mjesto za naseljavanje u područjima poput Karabaha.

Poruka Iranu

Izraelska mreža i24NEWS, pozivajući se na neimenovani sirijski izvor, tvrdi da su Izrael i Sjedinjene Države odlučile da Baku bude domaćin sastanka izraelskih i sirijskih zvaničnika kako bi se "poslala poruka Iranu".

Pozivajući se na taj izvještaj, iranski državni list Jam-e Jam tvrdi da, s obzirom na dosadašnju ulogu Bakua u navodnim antiiranskim operacijama i sumnje u saradnju s Izraelom tokom prošlomjesečnog rata, ovo može predstavljati "jasan dokaz" da neke susjedne zemlje sarađuju s Izraelom protiv Irana.

Jam-e Jam je posebno imenovao Azerbejdžan i njegove saveznike Tursku i Izrael kao zemlje koje učestvuju u "oblikovanju novih dinamika koje djeluju protiv interesa Irana".

List je zaključio da će Iran, u konačnici, morati zaštititi svoje nacionalne interese i diplomatski i sigurnosno – uključujući jačanje odnosa sa susjedima poput Armenije i Rusije, te zauzimanje čvrstog stava prema "provokacijama iz Bakua".

Teheran s rastućom zabrinutošću posmatra sve bliže veze koje Azerbejdžan uspostavlja s Izraelom.

U posljednjih nekoliko godina, partnerstvo se značajno proširilo, što je posebno vidljivo kroz produbljenu odbrambenu saradnju i odluku Bakua da 2023. godine otvori ambasadu u Tel Avivu – razvoj događaja koji je dodatno produbio iransko nepovjerenje.

Iranski predsjednik Masud Pezeškijan(Pezeshkian) prošlog mjeseca je pozvao Ilhama Alijeva da "istraži i provjeri" izvještaje prema kojima su izraelski dronovi, uključujući i mikro-dronove, ušli u iranski zračni prostor preko teritorije Azerbejdžana tokom 12-dnevnog rata koji je završen primirjem 24. juna.

Alijev je odbacio te optužbe, naglasivši da njegova vlada nikada ne bi dozvolila da se teritorija Azerbejdžana koristi protiv Irana.

XS
SM
MD
LG