Dostupni linkovi

Kosovo ponovo zatvara institucije Srbije


Javno opštinsko preduzeće u Štrpcu.
Javno opštinsko preduzeće u Štrpcu.

Kosovske vlasti zatvorile su prostorije Penzionog invalidskog osiguranja (PIO fond), Nacionalnu službe za zapošljavanje i Republički fond za zdravstveno osiguranje u Leposaviću na severu Kosova, te Javno komunalno preduzeche u Štrpcu, opštini sa srpskom većinom na jugu Kosova.

Sve ove institucije su radile u sistemu Srbije, koje Kosovo smatra ilegalnim i paralelnim.

Zamenik direktora policije Kosova za region sever, Veton Eljšani (Elshani), je za RSE objasnio da su asistirali opštinskim vlastima u Leposaviću da povrate svoje prostorije, te da su tokom akcije otkrivene "ilegalne aktivnosti".

"Konsultovali smo tužioca za Nacionalnu službu za zapošljavanje i otvoren je slučaj falsifikovanje dokumenata. Obavićemo razgovor sa jednim čovekom u vezi tog slučaja. Kada je reč o Fondu za zdravstveno osiguranje, koliko znam opština im je dala rok od nedelju dana da napuste njihove prostorije", rekao je Eljšani.

Prethodno je ministarka ekonomije Kosova na dužnosti, Artane Rizvanoli , saopštila kako je u Štrpcu zatvoreno Javno komunalno preduzeće.

"Nijednoj paralelnoj instituciji Srbije nije mesto u Republici Kosovo. Nikakav paralelizam naših institucija i poddirektiva Beograda na teritoriji naše zemlje neće postojati", navela je ona u objavi na svom Facebook nalogu.

Srpska lista: Kosovske vlasti pokušavaju otežati život srpskom narodu

Srpska lista, najveća partija Srba na Kosovu koja ima podršku Beograda, saopštila je da kosovske vlasti zatvaranjem srpskih institucija u Leposaviću i Štrpcu pokušavaju da "kroz pritiske, provokacije i institucionalno nasilje dodatno oteža život srpskom narodu na Kosovu".

Naveli su da je akcija zatvaranja srpskih institucija "direktno kršenje svih dogovora, uključujući i Briselski sporazum".

"Upadi u zgrade neće sprečiti da država Srbija bude uz sve zaposlene i korisnike usluga koje su navedene ustanove pružale svim građanima bez obzira na nacionalnost", navodi se u saopštenju.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je sredinom septembra prošle godine rekao da neće ukinuti institucije za Kosovo, te najavio otvaranje "modernih pisarnica" sa srpske strane graničnih prelaza.

Obećao je da će svi radnici zatvorenih institucija nastaviti da dobijaju plate, te da će im pružiti svaki vid podrške.

Institucije u sistemu Srbije nakon 1999. godine funkcionisale su i sredinama gde žive Srbi. Kosovo ih smatra ilegalnim ali su se ipak tolerisale. Međutim, Vlada Kosova na čelu sa Aljbinom Kurtijem počela je sa njihovim zatvaranjem početkom 2024. godine.

Do sada su zatvoreni Privremeni opštinski organi, Centri za socijalni rad, Pošta Srbije, Banka Poštanska štedionica, Javna preduzeća.

"Zahvaljujem se Policiji Kosova na podršci i istovremeno tražim od njih i Tužilaštva da se hitno istraže štete i koristi koje je nanela nezakonita aktivnost ove paralelne institucije Srbije", dodala je Rizvanoli.

S druge strane, Kancelarija za Kosovo u Vladi Srbije je saopštila da kosovske vlasti "protivpravno gase i ono malo preostalih srpskih institucija na KiM".

"Sve ovo dešava se naočigled međunarodne zajednice koja nemo posmatra teror nad Srbima i dalji progon našeg naroda", navodi se u saopštenju uz napomenu da se očekuje reakcija međunarodne zajednice, posebno Evropske unije uz čije posredovanje se vodi dijalog Prištine i Beograda o normalizaciji odnosa.

Zatvaranje institucija koje rade u sistemu Srbije nailazi na negodovanje srpske zajednice ali i kritike međunarodne zajednice uz obrazloženje da "jednostrani i nekoordinisane akcije" mogu da povećaju tenzije na terenu.

Takođe, iz EU su početkom ove godine saopštili da je predviđeno da se status struktura koje podržava Srbija reši kroz dijalog.

XS
SM
MD
LG