Najmanje 14 osoba povrijeđeno je u sukobu policije i učesnika protesta povodom dodjele najvišeg državnog priznanja - Trinaestojulske nagrade - književniku koji negira crnogorsku naciju Bećiru Vukoviću.
Iz Zavoda za medicinsku pomoć su za Radio Slobodna Evropa kazali da je njihovu pomoć zatražilo sedmoro učesnika protesta i šest policajaca.
Dio javnosti optužio je policiju za prekomjernu upotrebu sile.
Iz policije su saopštili da su koristili "najblaže sredstvo prinude" - biber sprej - kako bi odgovorili na bačena jaja, flaše i kamenice.
Iz Savjeta za građansku kontrolu rada policije i Unutrašnje kontrole Uprave policije nisu odgovorili na upit RSE o postupanju službenika na protestu.
Povod za protest bila je dodjela Trinaestojulske nagrade književniku Bećiru Vukoviću, negatoru crnogorske nacije i podržavaocu četničkog pokreta.
Nagrada se dodjeljuje za Dan državnosti i nosi ime po datumu crnogorskog ustanka protiv fašizma.
Policija odbacuje optužbe za prekomjernu silu
Tokom višesatnog protesta građani su pokušali da probiju kordon policije, koja je u dva navrata upotrijebila biber sprej.
Odmah nakon protesta, opozicija je optužila policiju za brutalnu upotrebu sile a Fakultet za crnogorski jezik i književnost istim povodom uputio pismo ambsadama Evropske unije, Sjedinjenih Američkih Država i Velike Britanije.
Grupa politikologa, uglavnom profesora državnog Fakulteta političkih nauka, pozvala je potom 9. jula međunarodnu zajednicu da jasno osudi upotrebu prekomjerne sile, prati dalji razvoj događaja i insistira na poštovanju osnovnih ljudskih prava i demokratskih principa u Crnoj Gori.
A nevladina organizacija Građanska alijansa pozvala je Ombudsmana i Savjet za građansku kontrolu rada policije da ispitaju da li je u postupanju policijskih službenika došlo do prekoračenja ovlašćenja.
Iz policije su nakon protesta ustvrdili da su njihovi službenici "postupali krajnje uzdržano, profesionalno i u skladu sa etičkim standardima, pokazujući visok stepen tolerancije i trpeljivosti".
Dodali su da rade na identifikaciji i utvrđivanju odgovornosti onih koji su napali policajce, za što će koristiti, između ostalog, snimke sa protesta.
A na snimcima se može vidjeti da policija - među kojima su i osobe bez uniforme - prska biber sprejem učesnike protesta, među kojima je i veliki broj starijih osoba.
Dio biber spreja završio je i "na policajcima".
Iz policije nisu odgovorili na upit RSE da li policijska pravila dozvoljavaju da osobe u civilu upotrebljavaju hemijska sredstva prema građanima.
Vojni kamion na protestu?
Osim policijskih snaga, kod Vile Gorica bio je i kamion Vojske Crne Gore.
Iz Ministarstva odbrane nisu odgovorili na upit RSE koliko je vojnih vozila bilo, koliko pripadnika Vojske i zbog čega.
Postavlja se pitanje i ko je zatražio upotrebu Vojske u ovom slučaju.
Angažovanje Hitne nije tražila nijedna strana
Dva tima hitne pomoći su po pozivu dispečarskom centru poslata kod Vile Gorica, gdje su se tri osobe žalile na iritaciju očiju a jedna na gušenje, saopšteno je RSE-u iz Zavoda za hitnu medicinsku pomoć.
Svi oni su transportovani u Urgentni centar Kliničkog centra Crne Gore.
Iste večeri hitnu pomoć je zatražilo još devet osoba - šest policajaca i tri demonstranta.
"Policajci su imali oguljotine na rukama koje su, kako su naveli, nastale prilikom guranja sa demonstarantima, dok je troje učesnika protesta iz ambulante upućeno u Urgentni blok zbog iritacije očiju", pojašnjeno je RSE iz Zavoda.
Na pitanje RSE da li je Hitna bila stacionirana u blizini mjesta protesta, iz Zavoda su pojasnili da to mogu da urade samo na osnovu zvaničnog zahtjeva organizatora ili policije, što u ovom slučaju nije učinjeno.
Protest u organizaciji grupe građana STEGA inače nije bio zvanično prijavljen.
Iskustvo demonstranta - dobitnika Trinaestojulske nagrade
Na protestu je učestvovao i Vukić Pulević (87), koji je prije sedam godina dobio Trinaestojulsku nagradu za životno djelo.
Ističe da je veliki broj starijih ljudi učestvovao na protestu zbog toga što imaju "jače znanje i emocije" o antifašističkom ustanku iz 1941.
"Sve što se sinoć dogodilo to je slika savremenog uniženja Crne Gore... Prosto je nevjerovatno da Crnogorce ćeraju hemijskim sredstvima kao pacove po trgovima. Bio sam veoma tužan zbog toga", kazao je on za RSE.
Kaže da se biber sprej mogao osjetiti na velikoj površini.
"Moja pluća to ne bi izdržala. Zato sam bio malo podalje. I osjetio sam na disajne organe jako, jako. Čitavu noć se nisam mogao oporavit. Tek jutros me neka šetnja rehabilitovala", kazao je Pulević, koji je na protest došao iz Doma za starija lica.
Pulević je član Crnogorske akademije nauka i umjetnosti i višedecenijski univerzitetski profesor.
Kaže da se nada da će ovaj događaj inspirisati naučne elite i ljude od "osjećaja, znanja i poštenja" da pruže "malo veći otpor ovome čudu koje se događa u Crnoj Gori".
Pulević je i sam za ovogodišnju Trinaestojulsku nagradu bio predlagač kandidata.
Predložio je dvije naučnice koje su otkrile novi biljni rod Petrolamium crnojevicii, koji je okarakterisan kao jedan od najvažnijih naučnih otkrića u oblasti evropske botanike u posljednjih 200 godina.
Međutim, nagrade su otišle književniku Bećiru Vukoviću i grafičaru Velju Stanišu, dok je svjetski priznati gitarista Miloš Karadaglić odbio priznanje.