Dostupni linkovi

Policija upotrijebila biber sprej na protestu u Podgorici povodom dodjele Trinaestojulske nagrade


Sukob demonstranata i policije u Podgorici uoči dodjele Trinaestojulske nagrade
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:02:10 0:00

Na prilazima državnoj vili Gorica u Podgorici, tokom protesta 8. jula zbog dodjele Trinaestojulske nagrade Bećiru Vukoviću, književniku koji negira crnogorsku naciju i podržava četnički pokret, došlo je do sukoba između građana i policije.

Jake policijske snage upotrijebile su hemijska sredstva i fizički spriječile demonstrante da priđu Vili, gdje se održavao svečani prijem i dodjela nagrada.

Nakon skoro tri sata protest je završen. Reditelj Danilo Marunović koji je bio u prvim redovima demonstranata je poručio okupljenima da se nikad neće umiriti:

"Noćas se naša policija prema nama ponijela brutalno, kao prema najgorim kriminalcima. Ovo se ne može završiti ove večeri".

Policija je saopštila da je na neprijavljenom okupljanju, na koje je pozvala neformalna grupa građana "STEGA", došlo do napada na njene pripadnike tokom kojih je jedan policajac povrijeđen. Naveli su i da će identifikovati i procesuirati nasilnike.

Nekoliko stotina građana je u dva navrata pokušalo da probije kordon i dođe do Vile.

Hitna pomoć ukazala je pomoć jednom od demonstranata
Hitna pomoć ukazala je pomoć jednom od demonstranata

Nakon što je policija u dva puta upotrijebila biber sprej oni su policiju gađali jajima i kamenicama.

Okupljeni su skandirali "Fašisti" i "Izdaja", "Mandiću fašisto", "Fašistima treba reći ne, bilo kad i bilo đe",uz transparent na kojem piše "No pasaran", pjevali himnu Crne Gore...

Više demonstranata je imalo probleme sa disanjem zbog upotrebe biber spreja , među njima i dekan Fakulteta za crnogorki jezik i književnost Aleksandar Radoman koji je završio u Urgentnom bloku.

Policija opremljena za razbijanje demonstracija na protestu grupe građana zbog dodjele Trinaestojulske nagrade Bećiru Vukoviću, Podgorica, Crna Gora
Policija opremljena za razbijanje demonstracija na protestu grupe građana zbog dodjele Trinaestojulske nagrade Bećiru Vukoviću, Podgorica, Crna Gora

Trinaestojulska nagrada dodjeljuje se u čast Dana državnosti Crne Gore stvaraocima za djela koja predstavljaju prepoznatljivo i trajno dobro Crne Gore.

Antifašistički ustanak u Crnoj Gori počeo je 13. jula 1941.

Za demonstrante je nedopustivo da nagradu - simbol antifašizma dobije Vuković, podržavalac četničkog pokreta koji je sarađivao sa fašistima u Drugom svjetskom ratu.

U kolumnama Vuković je glorifikovao Dražu Mihailovića četničkog vođu iz Drugog svjetskog rata tvrdeći da je on "vođa trećeg srpskog ustanka".

Podržavao je politiku proruskog Demokratskog fronta Andrije Mandića navodeći da je 'to jedina istina na političkom oblačnom nebu Crne Gore'.

Negirao je crnogorsku naciju tvrdeći da je izmišljena od strane Kominterne (Komunistička Internacionala iz 1919. osnovana u Moskvi).

Andrija Mandić uručio je nagrade Bećiru Vukoviću i Velju Stanišiću.
Andrija Mandić uručio je nagrade Bećiru Vukoviću i Velju Stanišiću.

Osim Vukovića nagradu je dobio grafičar Veljo Stanišić.

Nagrade im je uručio predsjednik Skupštine Andrija Mandić.

"Vaša djela, posvećenost i uspjesi simbol su - što 13. jul treba da bude u 21. vijeku“, poručio je Mandić.

Jedan od tri laureata Miloš Karadaglić, svjetski poznati klasični gitarista, je odbio da primi nagradu.

Optužbe za policijsku brutalnost

Crnogorska policija je dotakla dno kada je brutalno napala građane na mirnom protestu protiv sramne dodjele Trinaestojulske nagrade, naveli su iz opozicione Demokratske partije socijalista(DPS).

"Proći će i ovo mračno vrijeme a ostaće zabilježeno ko je bio posluga Andrije Mandića i beogradskih gazdi a ko je branio građansku, savremenu Crnu Goru", naveli su iz DPS.

Iz Evropskog saveza su poručili da se ne smije ćutati "na pokušaj fašizacije Crne Gore".

Fakultet za crnogorski jezik i književnost uputio je pismo ambasadorima Evropske unije, Sjedinjenih Američkih Država i Ujedinjenog Kraljevstva u Crnoj Gori, izražavajući duboku zabrinutost zbog, kako navode, prekomjerne upotrebe sile od strane policije tokom građanskog protesta.

U pismu se ističe da je tokom protesta povrijeđen dekan tog fakulteta.

XS
SM
MD
LG