Dostupni linkovi

Skupština Kosova nije konstituisana ni iz 17. pokušaja, predloženo da se sednice održavaju ređe


Fotografije sa nastavka konstitutivne sednice Skupštine Kosova, 3. maj 2025.
Fotografije sa nastavka konstitutivne sednice Skupštine Kosova, 3. maj 2025.

Po 17. put u Skupštini Kosova propalo je konstituisanje skupštinskog sastava proizašlog iz izbora održanih 9. februara.

Na početku sednice, predsedavajući Avni Dehari iz Pokreta Samoopredeljenje zatražio je kratke konsultacije sa predstavnicima političkih partija.

Nakon završetka sednice, lider Demokratske partije Kosova (PDK) Memli Krasnići i poslanik Demokratskog saveza Kosova (LDK) Hykmete Bajrami rekli su da je zahtev Pokreta Samoopredelje da se sednice ne nastavljaju svakih 48 sati, kako nalaže skupštinski pravilnik, već jednom nedeljno.

Mimoza Kusari-Lila, iz Pokreta Samoopredelje, rekla je da je ovaj prijedlog iznet jer "period od 48 sati ne donosi rezultate".

Nakon što je utvrđeno da je sednici prisustvovalo 99 od ukupno 120 poslanika, sednica je protekla po istom scenariju kao i prethodne.

Dehari je zatražio od političkih partija da predlože predstavnika za nesmetano odvijanje tajnog glasanja za izbor novog predsednika Skupštine.

Ponovo su Demokratska partija Kosova (PDK), Demokratski savez Kosova (LDK), Alijansa za budućnost Kosova (AAK) i Srpska lista odbili nominovati svog predstavnika.

Zbog toga je Dehari prekinuo sednicu, za koju je rečeno da će se nastaviti 19. maja, u 10:30.

Od zakletve poslanika 19. aprila, sednica je zapela upravo na tački izbora novog predsednika Skupštine.

U četvrtak, nakon sastanka koji je sazvala predsednica Kosova, Vjosa Osmani, sa predstavnicima političkih partija, Osmani je rekla da nije bilo saglasnosti oko konstituisanja Skupštine, ali je dodala da je videla "minimalnu volju" kod partijskih lidera da pronađu rešenje za ovo pitanje.

Istog dana, poslanici nisu uspeli da konstituišu Skupštinu, jer su Demokratska partija Kosova (PDK), Demokratski savez Kosova (LDK), Alijansa za budućnost Kosova (AAK) i Srpska lista ponovo odbili da predlože predstavnika koji bi obezbedio sprovođenje tajnog glasanja.

U početku, Pokret Samoopredeljenje je predložio Aljbuljenu Hadžiju za predsednicu Skupštine, ali ona nikada nije uspela da dobije potrebnih 61 glas.

Nakon šest pokušaja da Hadžiju postane predsednica Skupštine, 1. maja, predsedavajući sednice, Avni Dehari, predložio je da se izbor novog predsednika Skupštine obavi putem tajnog glasanja - što je poslato Ustavnom sudu Kosova od strane partija koje su u prošlom sazivu bile u opoziciji.

Oni kažu da je neustavan način na koji Pokret Samoopredeljenje pokušava da predsednik Skupštine bude izabran putem tajnog glasanja, i zatražili su od Ustavnog suda da donese "privremenu meru za zabranu održavanja sednica, dok prioritetno ne razmotri ovaj slučaj i donese odluku".

Hadžiju se vidi kao "podeljena figura" od strane PDK i AAK, dok LDK kaže da neće podržati nijednog kandidata LVV za predsednika Skupštine.

LVV insistira da Hadžiju zaslužuje da bude izabrana i, iako je tražila politički dogovor sa drugim strankama, isključila je mogućnost da predloži drugog kandidata osim nje.

Ustav daje pravo pobedničkoj stranci da predloži kandidata za predsednika Skupštine, a vršilac dužnosti premijera i lider LVV, Aljbin Kurti, ponovio je pre nekoliko dana da stranka nema nameru da predloži drugog kandidata osim Hadžiju, rekavši da je dužnost svih parlamentarnih stranaka da konstituišu Skupštinu.

Poslanici moraju izabrati predsjednika i pet potpredsjednika da bi konačno konstituirali novu Skupštinu.

Tek nakon konstituisanja Skupštine može se formirati nova Vlada.

XS
SM
MD
LG