Italijanski sud osudio je ruskog advokata sa sedištem u Ženevi na 38 meseci zatvora zbog njegove uloge u pomaganju politički povezanom ruskom biznismenu Artyomu Ussu da pobegne iz kućnog pritvora iz predgrađa Milana pre dve godine.
Presudu Dmitriju Chirakadzeu izrekao je sudija u Milanu 22. maja, prema italijanskim vestima. U završnim rečima ranije ovog meseca, tužioci su zatražili pet godina za Chirakadzea, koji je u pritvoru italijanskih vlasti od kada je uhapšen na rimskom aerodromu u junu 2024.
Chirakadzeov advokat, Tatiana Della Marra, nije odmah odgovorila na upite putem e-pošte za komentar.
Presuda je najnoviji razvoj događaja u zamršenoj sagi koja uključuje Ussa, čiji je otac ranije bio guverner prostranog sibirskog regiona Krasnojarsk.
Uss je uhapšen na milanskom aerodromu u oktobru 2022, mesec dana nakon što ga je američka velika porota tajno optužila za krijumčarenje.
Zajedno sa ruskim poslovnim partnerom i još četvoricom, američke vlasti optužile su Ussa da koristi nemačku kompaniju za krijumčarenje vojnih i dvostrukih tehnologija u Rusiju, kršeći zapadne sankcije -- uključujući vrste elektronike koje su se kasnije pojavile na bojnom polju u Ukrajini.
Ussu je određen pritvor do odluke talijanskog suda o američkom zahtjevu za ekstradiciju. Međutim, nije bio u policijskom pritvoru, već u kućnom pritvoru, u gradskoj kući u naselju južno od Milana.
U martu 2023, nekoliko dana pre nego što je trebalo da bude izručen, Uss je pobegao iz gradske kuće u kojoj je boravio, razbivši elektronsku narukvicu za praćenje. Vozili su ga preko Italije, Slovenije, Hrvatske i do Beograda, odakle je kasnije odleteo u Moskvu, a zatim u Krasnojarsk.
Bekstvo je osramotilo italijanske vlasti; italijanska premijerka Đorđa Meloni rekla je da okolnosti njegovog bekstva zaslužuju dodatno ispitivanje. Takođe je razbesnelo američke tužioce, koji su upozorili italijanske kolege da postoji mogućnost da Uss pobegne.
U mesecima koji su usledili, italijanski istražitelji i američke vlasti identifikovali su grupu od sedam muškaraca i žena iz Bosne i Hercegovine, Srbije i Slovenije za koje su tvrdili da su organizovali Ussovo bekstvo.
Američki tužioci su u decembru 2023. godine podigli optužnicu protiv državljanina Bosne i Hercegovine u vezi s bijegom i uhapsili ga u Zagrebu. Kasnije je sarađivao sa italijanskom istragom i pušten je. Državljanin Slovenije je uhapšen od strane slovenačke policije po italijanskom nalogu u januaru 2024. i kasnije je pušten.
Takođe je umešan i srpski biznismen po imenu Srđan Lolić, koji se pridružio ruskoj ekspediciji na Severni pol u aprilu 2023, manje od mesec dana nakon što je navodno pomogao Ussu da pobegne. Putovao je preko Krasnojarskog regiona.
Dok je bio na Severnom polu, Lolić je viđen kako pleše sa zamenikom guvernera Krasnojarska, a takođe se hvalio kako je večerao sa Aleksandrom Ussom, guvernerom regiona, i prisustvovao pravoslavnoj misi sa njim.
Nakon što je podneo ostavku na mesto guvernera Krasnojarska, Aleksandr Uss postao je poslanik u gornjem domu ruskog parlamenta.
U međuvremenu, u junu 2024. godine, Chirakadze je leteo iz Sardinije za Švicarsku, kada ga je italijanska policija zadržala na aerodromu u Rimu.
Pored toga što poseduje luksuzno odmaralište na Sardiniji, Chirakadze je posedovao i lovačko imanje u Krasnojarsku. U Rusiji je takođe poznat po svom učešću u osnivanju Pravo.ru, online pravne publikacije i resursa popularnog među ruskom pravnom zajednicom.
U završnim argumentima ranije ovog meseca, Tarzia, glavni tužilac u Milanu, rekao je sudu da je Lolić svedočio putem video konferencije iz Srbije i optužio sada preminulog ruskog poslanika iz Krasnojarska.
Prema milanskom listu Corriere Della Sera, Lolić je svedočio da ga je poslanik kontaktirao dok je bio živ i zamolio da se sastane sa Chirakadzeom, za koga tužioci kažu da je bio glavni mozak iza Ussovog bekstva.
Ussa nije moguće pronaći za komentar. Međutim, njegov ruski advokat je rekao poslovnom listu Vedomosti da Chirakadze nije bio umešan u bekstvo i optužio italijanske vlasti za "uzimanje talaca".
"Chirakadze je organizovao Artyomovu pravnu odbranu i očigledno nije mogao imati nikakve veze sa njegovim bekstvom iz kućnog pritvora", rekao je Aleksej Tihomirov.