Dostupni linkovi

Troje aktivista ostaje u pritvoru, odlučio sud u Novom Sadu


Viši sud u Novom Sadu danima je u blokadi na koju su pozvali studenti nakon odluke da se aktivistima produži pritvor; Zgrada suda, 20. maj
Viši sud u Novom Sadu danima je u blokadi na koju su pozvali studenti nakon odluke da se aktivistima produži pritvor; Zgrada suda, 20. maj

Troje novosadskih aktivista ostaje u pritvoru u Okružnom zatvoru, odlučio je Viši sud u Novom Sadu.

Sud je time potvrdio svoju prethodu odluku na koju je odbrana uložila žalbu.

Vanpretresno veće Višeg suda, preispitujući svoju raniju odluku "jednoglasno je donelo rešenje" da na snazi ostane odluka da se Mladenu Cvijiću, Srđanu Đuriću i Davoru Stefanoviću produži pritvor za 30 dana, saopštio je u četvrtak Viši sud.

Takvo rešenje, dodaje se, može da traje do 12. juna.

Iz suda poručuju da je Vanpretresno veće zaključilo "da u odnosu na sve okrivljene i dalje stoje razlozi za zadržavanje u pritvoru" jer okolnosti propisane zakonom "upućuju na zaključak da će okrivljeni, ukoliko se nađu na slobodi, u kratkom vremenskom periodu ponoviti krivično delo".

Viši sud u Novom Sadu produžio je 13. maja pritvor za šestoro aktivista koji su uhapšeni zbog navodnog pokušaja rušenja ustavnog poretka.

U međuvremenu, 20. maja, Apelacioni sud odlučio je da troje od njih bude pušteno iz zatvora uz meru kućnog pritvora dok je za preostalo troje predmet vraćen prvostepenom sudu na ponovno odlučivanje.

Viši sud u Novom Sadu danima je pod blokadom, nakon inicijalne odluke da se aktivistima produži pritvor. Vrata suda od 15. maja su zatvorena. Studenti koji su pozvali na blokadu, poslednjih dana omogućavaju rad suda svakog dana do 11 časova da bi, kako su rekli, zaposleni mogli da rade na predmetu uhapšenih aktivista.

Odluku o puštanju troje aktivista u kućni pritvor oštro su kritikovali predstavnici vlasti i vladajuće Srpske napredne stranke.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je 20. maja da više "neće služiti oni tužioci i one sudije koji podržavaju banditizam, huliganizam i protivpravno ponašanje i nepravo i nepravdu, već oni koji će da štite državu Srbiju".

Ceo slučaj privukao je pažnju i evropskih zvaničnika. Apel vlastima o poštovanju ljudskih prava i zakona stigao je iz evropskog parlamenta i od Evropske komisije.

Te poruke ponovljene su nakon što se jedna od uhapšenih, profesorka Marija Vasić, odlučila na štrajk građu i žeđu. Ona je zbog lošeg zdravstvenog stanja tokom štrajka prebačena u zatvorsku bolnicu u Beogradu. Nakon odluke o puštanju u kućni pritvor prekinula je štrajk.

Novosadski aktivisti uhapšeni su 14. marta, dan pre masovnog protesta u Beogradu, pod optužbom da su pripremali delo protiv ustavnog uređenja i bezbednosti Srbije.

Uoči njihovog hapšenja na provladinim televizijama sa nacionalnom pokrivenošću emitovan je audio snimak prisluškivanog razgovora sa sastanka aktivista, na kojem je bilo reči o planovima da se na protestu u Beogradu nametne ideja prelazne vlade i upad u zgradu Radio-televizije Srbije.

XS
SM
MD
LG