Tužilaštvo Kantona Sarajevo formiralo je predmet po službenoj dužnosti nakon pisanja medija o epidemiji leptospiroze na području Kantona Sarajevo.
"Tužilaštvo provodi radnje u cilju provjere navoda", saopšteno je 23. maja iz Tužilaštva KS.
Ministarstvo zdravstva KS je 23. maja proglasilo epidemiju leptospiroze u Kantonu Sarajevo.
Zavod za javno zdravstvo Kantona Sarajevo (KS) tražio je proglašenje epidemije leptospiroze, zbog povećanog broja zaraženih stanovnika u pojedinim naseljima, potvrdio je kantonalni ministar zdravstva Enis Hasanović na sjednici Skupštine KS 23. maja.
Kantonalnom zavodu za javno zdravstvo prijavljeno je 17 laboratorijski potvrđenih slučajeva leptospiroze, u periodu od 14. do 21. maja, saopštio je Klinički centar Univerziteta u Sarajevu (KCUS).
Trenutno su na Klinici za infektivne bolesti KCUS-a hospitalizirana dva pacijenta sa povišenom temperaturom, uz respiratorne i gastrointestinalne tegobe.
Iz Zavoda za javno zdravstvo Kantona Sarajevo naveli su da deratizacija u tom kantonu, koja je obavezna za suzbijanje epidemije, nije provedena dvije godine, a razlog je problem pri javnim nabavkama, odnosno "obaranje" tendera.
Anisa Bajramović, epidemiologinja u Zavodu, kazala je na konferenciji za novinare da je deratizacija počela prije tri sedmice i da se rezultati već vide, ali da se u punom obimu očekuju u idućih 15 do 30 dana.
"Kad bi se radila deratizacija, svaki put u proljeće i jesen, ovo se ne bi desilo. Ranije nismo imali ovakvo stanje, jer je deratizacija uvijek bila na vrijeme, a ovaj put su eto problem tenderi", kazala je Bajramović.
Paralelno sa sistematskom deratizacijom, bila je potrebna i deratizacija kanalizacijske mreže, do čega, također, nije došlo zbog obaranja tendera.
Zatražene su i mjere korektivne deratizacije, a osobito u naseljima u kojima je došlo do zaraze.
Voda nije izvor zaraze
Iz Zavoda za javno zdravstvo su građane obavijestili da je voda sigurna za piće i da ne može biti izvor epidemije.
Bajramović je naglasila nije utvrđen poseban izvor zaraze, nego da se radi o "urbanoj leptospirozi zbog povećanog broja glodara".
"Nije lokalizovano samo na jedno područje, obzirom da se glodari kreću. Zaraženi su većinom u dobi između 20 i 55 godina, uglavnom, su to mušakarci koji su imali povišenu temperaturu sa groznicom", kazala je Bajramović.
Zavod je 29. aprila dobio informacije o mogućoj pojavi zaraze iz ambulante na području općine Novi Grad, a 15. maja stigle su prve laboratorijske potvrde o tri zaražene osobe.
Nakon prve tri prijave, uslijedile su i prijave zaraze iz općina Centar, Ilidža i Hadžići. Do sada su ukupno hospitalizirane tri osobe, iz Zavoda tvrde da nije bilo zdravstvenih komplikacija.
Među preporučenim mjerama je provjera u zgradama u općini Novi Grad, obzirom da je zbog manjka novca i u njima izostaala deratizacija.
"Trava se nije kosila, smeće se mora redovno odvoziti. Mora se voditi računa o higijeni okoliša, jer će to pomoći da se smanji broj glodara.
Nakon što je Zavod uputio kantonalnom ministru zdravstva prijedlog za proglašavanje epidemije, on se, prema proceduri, treba obratiti Ministarstvu zdravstva na nivou Federacije BiH, od koga će dobiti povratno mišljenje.
Leptospiroza je zarazna bolest uzrokovana patogenim bakterijama zvanim leptospire, koje se prenose direktno ili indirektno sa životinja na ljude. Prijenos sa čovjeka na čovjeka dešava se veoma rijetko, saopćio je Ured Svjetske zdravstvene organizacije u BiH.
Simptomi su nagli nastup groznice, drhtavica, glavobolja, bolovi u mišićima i žutica.