U poslednja 24 sata u Srbiji su dve žene i jedno dete ubijeni u porodičnom nasilju.
Policija u Nišu, na jugoistoku zemlje, je saopštila 21. jula da je po nalogu Višeg javnog tužilaštva uhapsila je M.R. (75) zbog sumnje da je u jutarnjim satima tog dana nožem usmrtio sedamdesetčetvorogodišnju suprugu.
Po nalogu VJT određeno zadržavanje do 48 sati nakon čega će biti priveden na saslušanje, saopštilo je Ministarstvo unutrašnjih poslova.
Dan ranije, u nedelju uveče, policija je pronašla beživotna tela muškarca, žene i deteta u Bajinoj Bašti na zapadu Srbije.
Policija sumnja da je muškarac ubio bivšu suprugu i dete, a potom izvršio samoubistvo, potvrđeno za Radio Slobodna Evropa u Policijskoj upravi Užice 21. jula.
Kako su dodali, Više javno Tužilaštvo u Užicu naložilo je obdukciju tela, nakon čega će biti poznato više informacija.
RSE za sada nije dobio informacije o tome da li je protiv osumnjičenog muškarca ranije bilo prijava za porodično nasilje.
Iz FemPlatz organizacije, koja radi na osnaživanju žena i djevojčica, pozvali su na odgovorno izvještavanje.
"Ponovo pozivamo institucije da preduzmu neophodne korake u sprečavanju femicida. I da prestanu da ignorišu sve inicijative ženskih organizacija i javnosti," navode iz FemPlatz na X platformi.
Ovo su deseti i jedanaesti femicid u Srbiji od početka godine.
Više od 430 žena u Srbiji ubijeno je u porodičnom nasilju u proteklih 14 godina.
Prema podacima nevladinog Autonomnog ženskog centra, u 27 odsto slučajeva nasilje je bilo ranije prijavljivano, a najveći broj ubijenih žena je u gradovima i u domovima u kojima su živele sa počiniocima.
U Srbiji nasilje u porodici se može prijaviti na broj telefona 0800/100-600.
Postoji i SOS ženski telefon 0800/100-007 koji funkcioniše svakog radnog dana od 10h do 20h.
Dostupna je i besplatna pravna podrška koju je moguće pozvati anonimno na 011/2656-178 kako bi se informisali o svojim pravima.
Brojevi za psihosocijalnu i pravnu podršku ženama mogu se pronaći za pojedinačne gradove na stranici Autonomnog ženskog centra.
Broj policije u Srbiji je 192.
Nasilje nad ženama
Kakvi ožiljci ostaju nakon nasilja? Kako porodice i žrtve nasilja nastavljaju dalje sa životima zauvijek obilježenim traumom?
Uprkos Istanbulskoj konvenciji i zakonskim okvirima rodno uslovljeno nasilje je i dalje sveprisutno u zemljama Zapadnog Balkana.
U "Ispričaj mi" pronađite priče onih koji su preživjeli rodno zasnovano nasilje, kao i svjedočenja porodica žena kojih više nema.
Saznajte i kako prijaviti nasilje u Bosni i Hercegovini, Srbiji, Hrvatskoj, Crnoj Gori, Kosovu i Sjevernoj Makedoniji.