Dostupni linkovi

Kordon policije nije dozvolio demonstrantima da priđu gradilištu koje je obišao Vučić


Policija sprečava demonstante da priđu gradilištu koje je posetio predsednik Aleksandar Vučić, 12. jul 2025.
Policija sprečava demonstante da priđu gradilištu koje je posetio predsednik Aleksandar Vučić, 12. jul 2025.

Kordon policije sprečio je demonstrante da priđu gradilištu u okolini Novog Sada, koje je 12. jula obišao predsednik Srbije Aleksandar Vučić.

Demonstranti su, na poziv neformalnih zborova građana, želeli da, kako kažu, "prirede doček" predsedniku, koji u Novom Sadu nije bio od 5. novembra - od večeri protesta nakon pogibije 16 ljudi na novosadskoj Železničkoj stanici.

Ta nesreća je pokrenula talas masovnih antivladinih protesta, sa kojih proteklih osam meseci stotine hiljada građana, predvođenih studentima, traži odgovornost vlasti za nesreću.

Kako je javila agencija Beta, demonstranti su pokušali da pešice, biciklima i automobilima stignu do gradilišta jednog mosta preko Dunava, koje je obišao Vučić.

Beta je navela i da se policijski kordon postavio pred demonstrante i da im bez obrazloženja ne dozvoljava prolazak.

Istovremeno, u okolinu gradilišta policija je propuštala pristalice vladajuće Srpske napredne stranke, koje je Vučić pozdravio - porukom da će uskoro organizovati "veliki skup" u Novom Sadu.

"Uskoro se vidimo u Novom Sadu, dolazim da pokažemo da pripada svima, da ne mogu da unište srpsku Atinu", rekao je Vučić.

Vučić je poslednji put u Novom Sadu viđen 5. novembra ispred lokalnog sedišta Srpske napredne stranke, nakon što su demonstranti protestovali ispred stranačkih prostorija.

Vučić je, obilazeći gradilište, najavio da će most preko Dunava, koji je deo Fruškogorskog koridora, biti izgrađen pre kraja 2026. godine.

Glavni izvođači radova su kineske kompanije, a Vučić je, u prisustvu kineskog ambasadora, zahvalio predsedniku Kine Si Đinpingu na "čeličnom prijateljstvu".

Komentarišući antivladine proteste, ponovio je svoju tvrdnju da se Srbija suočila sa "najbolje organizovanom obojenom revolucijom u Evropi" i da je "mnogo novca uloženo da se sruši Srbija".

Tvrdi i da je Srbija "pobedila obojenu revoluciju na demokratski način".

Ne pružajući dokaze, vlasti Srbije optužuju neimenovane zapadne države, za pokušaj "obojene revolucije" - što je termin koji se koristio za obaranje autoritarnih režima u bivšim sovjetskim republikama.

Proteste i ulične blokade, Vučić je nazvao "jezivim terorom blokadera", insistirajući da je policija reagovala "bez upotrebljavanja sile i samo uz minimum fizičke prinude".

"Kada udare ili napadnu policajca, oni koriste bukvalno minimum fizičke prinude da bi se zaštitili i poznaniju prava priveli izgrednike", rekao je Vučić.

Istovremeno, demonstranti su od početka uličnih blokada optužili policiju za brutalnost i prekomernu silu.

Protestne blokade u gradovima širom Srbije počele su pošto su studenti pozvali na "građansku neposlušnost" nakon protesta u Beogradu 28. juna.

Oni traže raspisivanje vanrednih izbora, uklanjanje kampa iz centra grada u kojem mesecima borave protivnici blokada i puštanje na slobodu studenata koji su privedeni tokom i nakon demonstracija 28. juna.

XS
SM
MD
LG