Dostupni linkovi

Koje kaznene mere je EU počela da ukida Kosovu?


Zastave EU i zastava u Prištini - Ilustrativna fotografija iz arhive.
Zastave EU i zastava u Prištini - Ilustrativna fotografija iz arhive.

Evropska unija(EU) je konačno počela postepeno ukidati sankcije Kosovu, nakon skoro dve godine, ali pod uslovom da Kosovo smanji tenzije na severu zemlje, gde većinski žive Srbi, najavila je u Prištini šefica diplomatije EU, Kaja Kallas.

Iako Kallas nije objasnila kada je počelo ukidanje sankcija i koje sankcije su do sada ukinute, Radio Slobodna Evropa saznaje od svojih izvora u Briselu da se ukinute sankcije odnose na Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju (SSP), prvi ugovorni pakt između Kosova i evropskog bloka, i Okvir za investicije za Zapadni Balkan.

Prema izvorima, sada je počeo rad nekoliko podkomiteta SSP-a, kao i pružanje tehničke pomoći u okviru Okvira za investicije za Zapadni Balkan.

Investicioni okvir za Zapadni Balkan je zajednička inicijativa EU, finansijskih institucija i donatora, koja ima za cilj socio-ekonomski razvoj i evropsku perspektivu zemalja Zapadnog Balkana.

Kosovo je podržano ovim mehanizmom od 2009. godine. Do 2021. godine, na Kosovu je podržano 30 projekata u vrednosti od 1,8 milijardi evra kroz ovaj mehanizam. Projekti uključuju izgradnju puteva, rehabilitaciju železnica, sisteme centralnog grejanja i poboljšanje kanalizacionih sistema.

Za period 2023-2030, u okviru ovog mehanizma, na Kosovu su predviđeni i drugi projekti, kao što su: Autoput mira Priština - Niš, železnička pruga Beograd - Priština, solarno grejanje za Prištinu, postrojenje za tretman otpadnih voda za Prištinu i drugi.

Ove mere su počele da se ukidaju od strane Evropske službe za spoljne poslove (EEAS) i Evropske komisije nakon rasprava na Savetu za spoljne poslove u aprilu, navodi izvor.

"Odluka dolazi nakon mirnog razvoja parlamentarnih izbora na Kosovu početkom ove godine. Kao što je rekla Visoka predstavnica [Kallas], ovaj proces je postepen i uslovljen stalnim napretkom ka smanjenju tenzija", ističe izvor.

EEAS i Komisija sada sprovode ovu odluku, držeći države članice informisanim.

Osnova za ovu odluku bili su zaključci Saveta EU iz decembra 2024. godine, prema kojima bi EU bila spremna da počne postepeno ukidanje mera, paralelno sa koracima ka smanjenju tenzija na severu Kosova, prema izvoru.

Kallas je tokom svoje posete Prištini upozorila da, iako ova odluka otvara vrata za veće mogućnosti za razvoj Kosova i za bliže veze sa Evropom, ona zavisi od smanjenja tenzija na severu.

EU je uvela kaznene mere protiv Kosova 2023. godine - nakon povećanja tenzija na severu zemlje.

Kallas je rekla da zatvaranje paralelnih srpskih institucija na severu Kosova od strane kosovskih vlasti "podriva" napore ka smanjenju tenzija.

Kosovske vlasti su zatvorile niz paralelnih srpskih institucija u poslednjim nedeljama, za koje kažu da su nezakonite.

Koje su mere EU prema Kosovu?

Mere EU prema Kosova uključivale su: privremenu suspenziju radnih grupa za Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju, nepozivanje Kosova na sastanke na visokom nivou i suspenziju bilateralnih poseta.

Takođe, suspendovano je i programiranje fondova za Kosovo, koji su bili predviđeni da se dostave kroz Investicioni okvir za Zapadni Balkan i IPA 2024 (Instrumenti za pretpristupnu pomoć).

Program IPA, prema Evropskoj komisiji, je predviđen kao "način na koji EU podržava reforme u 'zemljama u procesu proširenja' sa finansijskom i tehničkom pomoći".

Kosovo je ukupno dobilo 1,21 milijardu evra iz ovog programa od 2007. do kraja 2022. godine.

Kosovo je dobilo oko 1,8 milijardi evra od 2009. do 2021. godine iz programa Investicioni okvir za Zapadni Balkan.

Međutim, nakon kaznenih mera, Kosovo je ostalo bez grantova koje je EU odobrila u julu 2023. godine, u vrednosti od 2,1 milijarde evra.

XS
SM
MD
LG