Dostupni linkovi

Četrdeseti neuspjeh u konstituisanju Skupštine Kosova


Poslanici u sali za zasjedanje Skupštine Kosova. Fotografija iz arhive.
Poslanici u sali za zasjedanje Skupštine Kosova. Fotografija iz arhive.

Članovi Skupštine Kosova 40. put zaredom 1. jula nisu uspjeli formirati parlamentarni sastav koji je rezultat izbora 9. februara.

Ovo je treći put da zastupnici nisu uspjeli ostvariti napredak u formiranju Skupštine otkako je Ustavni sud Kosova 26. juna donio presudu kojom se od njih zahtijeva da formiraju Skupštinu u roku od 30 dana – što ističe 26. jula.

Demokratska partija Kosova (DPK), Demokratski savez Kosova (DSK), Alijansa za budućnost Kosova (ABK) i Socijaldemokratska inicijativa, kao i Srpska lista, od 1. maja odbijaju nominirati članove za komisiju koja bi nadgledala tajno glasanje za novog predsjednika.

Ove stranke tvrde da je promjena sa otvorenog na tajno glasanje neustavna i tvrde da je to navedeno i u presudi Ustavnog suda. Pokret Samoopredjeljenje insistira na tome da su tajna glasanja dozvoljena.

Nakon presude Ustavnog suda, lider Samoopredjeljenja Aljbin Kurti (Albin Kurti) pozvao je lidere političkih stranaka na sastanak. Ali čak ni nakon dva sata sastanka, nisu uspjeli postići dogovor o pomaku iz blokade.

Kurti je rekao da je ponudio kompromise, ali su stranke koje su bile u opoziciji prošlog mandata navele da je sastanak koji je pozvao bio "farsa", dodajući da lider pobjedničke stranke insistira na prethodnim stavovima.

Kako bi ponudila moguće rješenje, predsjednica Kosova Vjosa Osmani je 30. juna izjavila da će u narednim danima pozvati lidere političkih stranaka na konsultacije u vezi s pitanjem konstituisanja Skupštine. Ona je pozvala poslanike da poštuju presudu Ustavnog suda.

"Ako se ukaže potreba, predsjednica je i dalje spremna da se obrati Ustavnom sudu za dodatna pojašnjenja", rekao je savjetnik za medije predsjednice Bekim Kupina.

Samoopredjeljenje, kao pobjednička stranka, ima isključivo pravo da predloži kandidata za predsjednika Skupštine.

Do sada je su predložili Aljbuljenu Hadžiju (Albulena Haxhiu) za ovu poziciju - koju su DPK i ABK opisali kao kontroverznu figuru.

Nakon presude Ustavnog suda, Hadžiju je izjavila da će povući kandidaturu ako ne dobije potrebnih 61 glas na tajnom glasanju.

Da bi se Skupština smatrala konstituisanom, moraju biti izabrani predsjednik i pet potpredsjednika.

Tek nakon toga počinju rokovi za formiranje nove Vlade Kosova.

XS
SM
MD
LG