Građani Novog Sada protestovali su ispred prostorija vladajuće Srpske napredne stranke (SNS), pošto je predsednik Srbije Aleksandar Vučić nazvao junacima četvoricu naprednjaka koji su krajem januara bejzbol palicama napali nekoliko studenata.
Ispred prostorija SNS-a nije bilo naprednjaka, a građani su potom u protestnoj šetnji centralnim ulicama grada otišli do zgrade suda, sa transparentom na čelu kolone "Profesori su uz vas".
Profesorka Arijana Luburić Cvijanović poručila je na protestu da profesori neće odustati od borbe protiv nasilja.
"Ne pristajemo na nasilje. Izborićemo se za dan kada neće biti normalno da jedan mladić jednog devojci bejzbol palicom polomi vilicu", rekla je.
Kolona je prošla pored Osnovne škole "Petefi Šandor" gde su krajem januara pretučeni studenti.
Četvorica naprednjaka su u januaru jednoj od studentkinja dislocirali vilicu, a njihov napad bio je povod za ostavku tadašnjeg premijera i lidera naprednjaka Miloša Vučevića, kao i gradonačelnika Novog Sada Milana Đurića.
Predsednik Srbije je 20. maja na svom zvaničnom Instagram nalogu objavio poruku "Sloboda junacima" sa imenima uhapšenih naprednjaka, dodajući "zatvor blokaderskim teroristima".
On je tako reagovao na odluku Apelacionog suda u Novom Sadu koji je za troje novosadskih aktivista pritvor zamenio kućnim, a za preostalo troje vratio prvostepenom sudu na ponovno odlučivanje.
"Batinaši nisu junaci. Oni koji tuku studente – nisu heroji. Oni koji opravdavaju nasilje – ugrožavaju budućnost ove zemlje", poručila je akademska mreža Slobodan univerzitet koja je pozvala na protest.
Vučić je takođe 20. maja podržao ideju lidera SNS-a da se blokira sud u Novom Sadu dok se ne oslobode četvorica članova stranke te stranke uhapšena zbog fizičkog napada na studente, da bi dan kasnije rekao da je kriv što je podržao tu ideju.
Novosadski aktivisti Mladen Cvijetić, Srđan Đurić, Lazar Dinić, Lado Jovović, Davor Stefanović i Marija Vasić uhapšeni su 14. marta, dan pre masovnog protesta u Beogradu, pod optužbom da su pripremali delo protiv ustavnog uređenja i bezbednosti Srbije.
Uoči njihovog hapšenja na provladinim televizijama sa nacionalnom pokrivenošću emitovan je audio snimak prisluškivanog razgovora sa sastanka aktivista, na kojem je bilo reči o planovima da se na protestu u Beogradu nametne ideja prelazne vlade i upad u zgradu Radio-televizije Srbije.
Branioci okrivljenih su u više navrata naveli da je BIA razgovor prisluškivala nezakonito navodeći da audio snimak ne može biti pravno valjan dokaz u tom procesu.
Njihovo puštanje iz pritvora zatražili su studenti u blokadi, građanski zborovi, desetine nevladinih organizacija.
Svi ulazi u novosadski sud blokirani su od 15. maja, a okupljeni građani zahtevaju oslobađanje aktivista.
Viši sud je 22. maja potvrdio svoju prethodu odluku na koju je odbrana uložila žalbu da trojica aktivista ostaje u pritvoru, dok je preostalo troje odlukom Apelacionog suda prebačeno u kućni pritvor.
Ceo slučaj privukao je pažnju i evropskih zvaničnika. Apel vlastima o poštovanju ljudskih prava i zakona stigao je iz evropskog parlamenta i od Evropske komisije.
U Srbiji traju protesti i blokade od novembra meseca kada je u padu betonske nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu poginulo 16 osoba.