Po 18. put u Skupštini Kosova propalo je konstituisanje skupštinskog sastava proizašlog iz izbora održanih 9. februara.
Poslanici su deseti put zaredom odbili da formiraju komisiju koja će nadgledati tajno glasanje za novog šefa zakonodavnog tela.
Pitanje tajnog glasanja – koje je 1. maja predložio predsedavajući sednice Avni Dehari, nakon što kandidatkinja Pokreta Samoopredeljenje (LVV) za predsednicu Skupštine, Albulena Hadžiju, u nekoliko glasova nije uspela da dobije 61 glas neophodnih da bude potvrđena na toj funkciji – poslale su Ustavnom sudu Kosova stranke koje su bile u opoziciji u prethodnom sazivu.
Oni kažu da je neustavan način na koji Pokret Samoopredeljenje pokušava da predsednik Skupštine bude izabran putem tajnog glasanja, i zatražili su od Ustavnog suda da donese "privremenu meru za zabranu održavanja sednica, dok prioritetno ne razmotri ovaj slučaj i donese odluku".
Ponovo su Demokratska partija Kosova (PDK), Demokratski savez Kosova (LDK), Alijansa za budućnost Kosova (AAK) i Srpska lista odbili nominovati svog predstavnika koji bi obezbedio nesmetano odvijanje tajnog glasanja.
Konstitutivna sednica biće nastavljena u sredu, 21. maja.
Na dnevnom redu konstitutivne sednice poslanici su do sada usvojili samo dve tačke: izveštaj Privremenog odbora za verifikaciju mandata i zakletvu poslanika.
Od zakletve poslanika 19. aprila, sednica je zapela upravo na tački izbora novog predsednika Skupštine.
Hadžiju se vidi kao "podeljena figura" od strane PDK i AAK, dok LDK kaže da neće podržati nijednog kandidata LVV za predsednika Skupštine.
LVV insistira da Hadžiju zaslužuje da bude izabrana i, iako je tražila politički dogovor sa drugim strankama, isključila je mogućnost da predloži drugog kandidata osim nje.
Ustav daje pravo pobedničkoj stranci da predloži kandidata za predsednika Skupštine, a vršilac dužnosti premijera i lider LVV, Aljbin Kurti, ponovio je pre nekoliko dana da stranka nema nameru da predloži drugog kandidata.
Predsednica Kosova Vjosa Osmani je u četvrtak nakon sastanka sa predstavnicima političkih partija, rekla da nema saglasnosti o konstituisanju Skupštine, ali da je među liderima stranaka videla "minimalnu spremnost" da se pronađe rešenje za ovo pitanje.
Poslanici moraju da izaberu predsednika i pet potpredsednika da bi konačno konstituisali novu Skupštinu.
Tek nakon konstituisanja Skupštine može se formirati nova Vlada.